Domácí

Nové dotace na kotle: Ministerstva chtějí pokrýt až 95 procent nákladů

Novými dotacemi se vláda snaží podporovat energetické úspory u sociálně slabších obyvatel. Ministři Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) a Marian Jurečka (KDU-ČSL) představili plán dotací, které pokryjí téměř kompletně nákup nového a ekologicky šetrného kotle.

Projekt podpory pro nízkopříjmové domácnosti s názvem Nová zelená úsporám Light představili ve čtvrtek zástupci vlády. Ministr práce a sociálních věcí Jurečka uvedl, že jeho ministerstvo a úřad práce vytipovaly více než 12 tisíc potenciálních příjemců dotací na výměnu kotlů, které mohou být až 95procentní.

"Vysoká dotační podpora na výměnu neekologických kotlů je velkou motivací a příležitostí pro nízkopříjmové domácnosti k přechodu na energeticky smysluplné zdroje," dodal Jurečka. Mnohým už byly rozeslány e-maily o možnosti výměny kotle. Cílenou kampaň doplní plakáty a především sociální sítě.

Související obsah

​"Chceme občany motivovat k realizaci úsporných opatření a samozřejmě si uvědomujeme, že se aktuálně potýkáme se ztíženou dostupností odborných firem," vysvětlila ministryně životního prostředí Anna Hubáčková. Dodala, že připravují program cílený na drobná opatření, která nezapadají do klasického programu Nová zelená úsporám. Jedná se třeba o zateplení střechy, půdy, obvodových stěn nebo výměnu části oken a dveří.

Domácnostem, které nemají dost peněz na předfinancování například nákupu kotle, by z programu Nová zelená úsporám Light přišla dotace i na fakturu, kterou ještě domácnosti nezaplatily. Program by tak fungoval i jako jakási záložna, která by byla placená z výnosů emisních povolenek.

nac, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz