Válka na Ukrajině

Bojovník popsal situaci v ocelárnách Azovstal. Kapitulaci vojáků vyloučil

Obležené ocelárny Azovstal v Mariupolu jsou nad zemí z velké části zničeny, civilisté jsou uvězněni pod zřícenými budovami a dochází jim léky. Ukrajinští obránci ale kapitulovat nehodlají. BBC to řekl jeden z posledních ukrajinských obránců ve městě, zástupce velitele pluku Azov Svjatoslav Palamar.

Palamar BBC řekl, že obránci odrazili vlny ruských útoků. "Vždycky říkám, že dokud jsme tady, Mariupol zůstává pod kontrolou Ukrajiny," prohlásil. Ruské ministerstvo obrany ve čtvrtek oznámilo, že kromě oceláren Azovstal má celé město pod kontrolou. 

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek útok na ocelárny odvolal a nařídil vojákům, aby objekt blokovali tak, aby "nemohla proletět ani moucha". "Všechny budovy na území Azovstalu jsou prakticky zničeny. Shazují těžké bomby, bomby na rozbití bunkrů, které způsobují obrovské škody. Uvnitř bunkrů jsou zranění a mrtví. Někteří civilisté zůstávají uvězněni pod zřícenými budovami," popsal kapitán Palamar.

Podle slov Palamara zůstalo v Mariupolu dost ukrajinských obránců na odražení útoků. Civilisté jsou údajně na oddělených místech daleko od bojovníků. Vchody do některých bunkrů byly podle něj zablokovány těžkými betonovými deskami. "Udržujeme kontakt s těmi civilisty, kteří zůstávají na místech, kam se můžeme dostat. Víme, že tam jsou malé děti ve věku tří měsíců," řekl bojovník.

Související obsah

​​Palamar apeloval na to, aby civilistům byl umožněn bezpečný průchod z ocelárny a vyzval třetí zemi nebo mezinárodní orgán, aby ručil za jejich bezpečnost. Civilisté podle něj Rusům nevěří a mají strach z mučení či deportace do Ruska. Po 52 dnech blokády navíc už lidem v ocelárnách docházejí léky. 

"A pak také uchováváme nepohřbená těla našich bojovníků, které potřebujeme důstojně pohřbít na území kontrolovaném Ukrajinou," popsal Palamar a dodal, že ukrajinští obránci chtějí zajistit také svou vlastní evakuaci, pokud to bude možné, ale o kapitulaci nemůže být řeč.

"Pokud jde o kapitulaci výměnou za bezpečnou cestu ven pro civilisty, doufám, že všichni víme, s kým máme co do činění. Rozhodně víme, že všechny záruky, všechna prohlášení Ruské federace nestojí za nic," dodal Palamar.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz