Zahraničí

Svědectví uprchlíků z Mariupolu. Odešli jsme, jinak bychom zemřeli, řekla žena

Z Mariupolu už uprchly desítky tisíc lidí. To, čím si tito Ukrajinci prošli, popisují jako nejhorší okamžiky svých životů. Další tisíce zůstávají ve městě uvězněné. Za jejich životy bojují v ocelárnách Azovstal ukrajinští vojáci, kteří se nepříteli odmítají vzdát. Přečtěte si výpovědi lidí, kteří peklo v Mariupolu zažili a stále zažívají.

"Apelujeme na ně, aby zastavili bombardování, a my bychom tak mohli posbírat těla mrtvých. Lidé by také mohli opustit ocelárnu v Azovstalu. Slova nestačí, potřebujeme opravdový klid zbraní," uvedl zástupce velitele pluku Azov Svyatoslav Palamar.

"Dnes se v ocelárně v Mariupolu skrývá 300 až 1 000 lidí. Abychom je mohli spočítat, potřebujeme klid zbraní alespoň na jeden den. Musíme zjistit, kolik z nich žije a kolik zemřelo, kolik jich tam zbývá," doplnil starosta Mariupolu Vadym Bojčenko.

Související obsah

"Bylo to strašné. Hrozné. Nepřetržité bombardování. Nejdelší ticho trvalo 10 minut. Báli jsme se. Celou dobu jsme žili ve sklepě," popsala situaci uprchlice Alisa.

"Naše skupina kontroluje pouze ocelárnu v Azovstalu. Zbytek území má nepřítel. Je tu více než 500 zraněných vojáků, 100 civilistů, včetně žen, dětí a lidí s postižením," sdělil velitel Serhij Volynskyj. "Museli jsme odejít, jinak bychom zemřeli," uzavřela Alisa.

"Město bylo, je a i nadále zůstává ukrajinské. Protože dnes naši stateční bojovníci, naši hrdinové, brání naše město, jak to jen jde. Nezáleží na tom, jak se tam k tomu kdekoliv vyjadřují. Město je a bude ukrajinské," má jasno Bojčenko.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz