Naše Česko

Den Země se vrací, jak ho znáte. Školy i zoologické zahrady mají pestrý program

Poprvé od začátku protikoronavirových opatření v Česku mohou děti slavit nejen ve školách Den Země jako dříve. Školy se vrátily k tomu, na co byly zvyklé, a děti se do toho s nadšením pustily. Hlavní oslavy a aktivity ve městech ale začnou až v sobotu. Lidé tak mohou jít slavit do zoologických zahrad nebo třeba do přírody.

Po celém Česku se v rámci oslav Dne Země konají pravidelně různé akce. V posledních letech ale byla většina z nich omezena kvůli pandemii koronaviru. Letos už se ale vše vrací do starých kolejí. Mnoho z akcí zabývajících se přírodou a ekologií se odehrávají ale až v sobotu, s výjimkou akcí pro školy.

"Letos jsme slavili Den Země jako před covidem, během kterého to bohužel moc nešlo. Téma tohoto roku bylo 'Tady jsme doma' a program spočíval v tom, že dopoledne děti chodily po okolí Brna a různých naučných stezkách. Odpoledne pak něco vyráběly a prodávaly to pak na jarmarku, jehož výtěžek šel na českou charitu," řekl TN.cz ředitel ZŠ a MŠ Kotlářská Brno Libor Zřídkaveselý s tím, že akce se konala už ve čtvrtek.

Související obsah

Do těchto akcí zapojují studenty i střední školy. "My jsme slavili Den Země dopředu. Zapojili jsme se do celorepublikové akce Ukliďme Česko. A v pátek ráno jsme se studenty uklízeli okolí naší školy. Samozřejmě pořádáme i různé eko dny," sdělila Vladimíra Michalíková, ředitelka Školy mezinárodních a veřejných vztahů Praha.

​K oblíbenému programu se vrací například Toulcův dvůr v Praze, který se v sobotu 23. dubna bude v rámci Dne Země věnovat přírodním zákoutím a biotopům. "Kromě interaktivních stanovišť a dílniček je ve hře i rozkvetlý třešňový sad nebo žabí koncert, ale to záleží na přírodě, jestli to zařídí," prozradil Jakub Moravec z Toulcova dvora s tím, že návštěvníky čeká i umělecký program.

​Brňáci mohou tradičně oslavit tento den na Kraví hoře. "Problémy spojené s klimatem jsou často neviditelné, v parku jsme proto ve spolupráci s magistrátem nachystali obří nafukovací kostku tuny CO2, skleníkového plynu, který se podílí na změně klimatu. Během dne se lidé dozví, jak různé oblasti jejich života k tvoření takových tun přispívají a co pak celosvětově způsobují," popisuje organizátorka akce Adéla Hurtová ze školského zařízení Lipka.

Související obsah

​Část programu Lipka ve spolupráci s Nadací Partnerství přeložila do ukrajinštiny, aby si Den Země mohli užít i lidé prchající před válkou. "Klima nemá hranice. Je to skvělá příležitost, jak zapojit naše nové ukrajinské sousedy do dialogu o klimatu," vysvětluje myšlenku Eliška Prushankin z Nadace Partnerství. Většina her pro děti bude přeložená a děti dostanou pracovní list v ukrajinštině. 

Bohatý program mají připravené i zoologické zahrady napříč Českem. Dílny, soutěže, infostánky a aktivity pro děti i dospělé a různé další zábavné činnosti by v sobotu měly čekat například na návštěvníky Zoo Praha, Zoo Liberec, Zoo parku Vyškov, Zoo Plzeň nebo Zoo Jihlava. Každá z nich má svůj vlastní program.

Podívejte se na reportáž z Valentýna v pražské zoo:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz