Naše Česko

Hmyzu stále ubývá! Děti to budou řešit na netradičním Dni Země

Hmyzu stále ubývá! Děti to budou řešit na netradičním Dni Země
Zdroj: Getty Images

Letošní Den Země, který se slaví ve čtvrtek 22. dubna, ovlivní pandemie. Minulý rok byly téměř veškeré akce zrušené, letos se ale různé organizace snaží dětem z Česka Den Země udělat alespoň online, nebo v menších skupinkách v parcích či přírodě.

Hry ke Dni Země v Praze i v Brně přivedou děti tentokrát do světa hmyzu, protože ten v přírodě ubývá. "Možná někomu přijde hmyz nezajímavý a protivný. Pravdou ale je, že je stavebním kamenem živé přírody. Bez něj by neměla co jíst většina ptáků, plazů, obojživelníků a ryb. Rostliny by neměl kdo opylovat a my bychom neměli ovoce ani zeleninu," říká Jakub Moravec z Toulcova dvora v Praze.

Tam se letos pořádá Den Země pro rodiny a děti formou samoobslužných aktivit. Nebudou tam žádní pracovníci, kteří by lidi navigovali. Rodiny s dětmi budou moci vyplňovat různé pracovní listy, sbírat pyl, nebo třeba vyrábět vlastní hmyzí domeček.

Související obsah

I organizace Lipka v Brně se rozhodla letos věnovat Den Země hmyzu. "Tento Den Země bude velmi netradiční, protože dřív to byla obrovská akce pro několik tisíc lidí na Kraví hoře. Kvůli vladním opatřením jsme vytvořili formát venkovní online hry," popisuje Veronika Neckářová z Lipky.

K zapojení do her stačí mít telefon s připojením na internet a psací potřeby. A aby nedocházelo k velké koncentraci lidí, program je možné absolvovat několik dní až týdnů a bude také samoobslužný.

Související obsah

V Brně se rovnou počítalo s částečnou online variantou. Oproti tomu Toulcův dvůr v Praze původně plánoval trochu větší akci. "Doufali jsme, že touto dobou už bude větší rozvolnění, akci jsme tak museli na poslední chvíli upravovat," vysvětluje Moravec.

Ani Krkonošský národní park nerezignoval na tuto akci, kterou každoročně pořádá pro školy a děti. "Pro zájemce a hlavně školy jsme připravili manuál jednoduchých her, které si každý může vyzkoušet. Nechybí návody na výrobu budky, ptačího koupaliště či hmyzího hotelu," uvádí mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Související obsah

Den Země se slaví i v rámci tradiční kampaně Ukliďme svět. Na webu kampaně je zaregistrováno na 22. dubna přes 280 akcí. Česko uklízí také více než 50 škol. Výzva Českého svazu ochránců přírody na tento rok zní: "Na Den Země vyžeňte děti od počítačů a ze tříd! Ať se aspoň hodinu věnují úklidu pohozených odpadků." 

Cílem Dne Země tak není jen zabavit děti a dospělé. Organizace si kladou za cíl je zároveň hravou formou poučit o problému ubývání hmyzu z české přírody. Na některých místech za posledních 25 let klesla populace hmyzu na pouhou čtvrtinu! Mezi nejpostiženější skupiny patří například majkovití brouci, kterých vyhynulo 40 procent druhů.

Velkým problémem je například chemické ošetřování polí, kvůli kterému krajina chudne ve všech ohledech. Místo průmyslové chemie lze přitom využívat přírodní nebo biologickou ochranu, která pomáhá udržovat v přírodních procesech větší rovnováhu a neznečišťuje spodní i povrchovou vodu.

Podívejte se na reportáž TV Nova tom, jak lesníci bojují se suchem a škůdci:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala dopravní nehoda

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala v pátek večer dopravní nehoda dvou osobáků. Komunikace je na 70. km uzavřena.

Píše se na Deník.cz