Domácí

Děti v Česku trápí průjmy i respirační potíže. Může za to covid, tvrdí lékař

Děti v Česku trápí průjmy i respirační potíže. Může za to covid, tvrdí lékař
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Ačkoli se duben chýlí ke konci, řadu dětí i nadále trápí různá průjmová onemocnění, angíny či záněty průdušek. Malými pacienty je zaplněné například dětské oddělení vítkovické nemocnice v Ostravě. Podle lékařů za to může oslabený imunitní systém po pandemii koronaviru.

"Zaznamenáváme stále velký počet akutních respiračních onemocnění, konkrétně horních cest dýchacích, ale také se nesnižuje počet dětských pacientů, kteří mají akutní onemocnění trávicího traktu, v tomto případě se jedná zejména o průjmy," uvedl primář dětského oddělení Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice Jan Boženský.

Podle odborníků se dalo očekávat, že jakmile se děti vrátí po pandemii do škol a svých kolektivů, projdou si řadou onemocnění. Malými pacienty se v posledních týdnech plní právě lůžka dětského oddělení vítkovické nemocnice.

Související obsah

"Musíme velmi rychle reagovat a propouštět uzdravené děti včas, protože množství hospitalizovaných dětí stoupá každým dnem. Velká část končí také na jednotce intenzivní péče. Obzvlášť to jsou případy těžké dehydratace při průjmových onemocněních, ale máme i děti, které vyžadují kyslíkovou terapii při případech akutních respiračních onemocněních dolních dýchacích cest," doplnil Boženský.

Právě covidová pandemie změnila podle Boženského náš imunitní systém. "Děti na infekce trpí každoročně, covidová epidemie ale změnila naše chování a možná jsme ztratili zkušenosti, které jsme měli s respiračními infekty. Možná se náš imunitní systém stal trošičku lenivější a samozřejmě mu bude nějakou dobu trvat, než si zvykne na nové respirační infekty," uzavřel primář.

Zvýšený počet dětských pacientů na pohotovosti evidovali během Velikonoc také lékaři v pražské motolské nemocnici. "Šlo zejména o různá respirační onemocnění, nastydnutí. Přispělo k tomu také to, že je více nových pacientů z Ukrajiny," řekla TN.cz mluvčí motolské nemocnice Jana Merxbauerová.

Také ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze přibývá hospitalizovaných dětí. "Ano, skutečně evidujeme jejich nárůst," sdělila zástupkyně mluvčí nemocnice Martina Voráčková.

Podle lékaře covid nevymýtíme a stane se běžnou nemocí. Více se dozvíte v rozhovoru:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz