Domácí

Vážné onemocnění jater u dětí se šíří po Evropě. Může skončit i transplantací

Vážné onemocnění jater u dětí se šíří po Evropě. Může skončit i transplantací
Nemocné dítě Zdroj: Getty Images

Zdravotníci oznámili, že odhalili další případy onemocnění jater u dětí, které se objevilo ve Velké Británii. Nejde o obvyklý vir, lékaři zvažují jiné zdroje, včetně covidu. Hepatitidu už vědci identifikovali u dětí v Dánsku, Irsku, Nizozemsku a Španělsku.

Závažné onemocnění jater u malých dětí se šíří po Evropě a USA. Vědci tyto záhadné případy poprvé identifikovali ve Velké Británii a zatím neznají příčinu jejich vzniku. Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí v úterním prohlášení uvedlo, že zaznamenalo další případy na území Dánska, Irska, Nizozemska a Španělska.

"Mírná hepatitida je velmi častá u dětí po řadě virových infekcí, ale to, co je v současnosti pozorováno, je zcela odlišné," řekl agentuře AP news Graham Cooke, profesor infekčních chorob na Imperial College v Londýně.

Související obsah

"V současné době zůstává přesná příčina hepatitidy u těchto dětí neznámá," uvedlo ECDC. Několik dětí ze Spojeného království vyžadovalo specializovanou péči a potřebovalo transplantaci jater. Britští vědci uvedli, že jednou z možných příčin jsou adenoviry.

"Do České republiky se toto onemocnění může dostat, vzhledem k tomu, že už je i v Nizozemsku, zatím ale žádné případy z České republiky hlášeny nejsou," popsal situaci v Česku Vratislav Němeček, vedoucí Národní referenční laboratoře pro virové hepatitidy.

"Infekční kliniky by ale měly být ve střehu. Jaterní poškození má u dětí závažný průběh, a dokonce může skončit transplantací," potvrdil Němeček obavy.

Související obsah

​České děti se momentálně ale potýkají s jinými nemocemi – s respiračními onemocněními a planými neštovicemi. Kvůli covidu-19 byly po dva roky méně vystavovány šíření virů v dětském kolektivu. Podle lékařky Ilony Hülleové je pro nastartování imunity důležité dodržovat zdravou životosprávu.

"Děti by měly dostatečně spát. Dále by měly pobývat, na procházkách, na čerstvém vzduchu. Strava by měla být pestrá a mít dostatek vitaminů. Pak samozřejmě existuje řada vitaminových doplňků, které imunitě pomůžou," řekla lékařka ve Snídani s Novou s tím, že se správnými doplňky rodičům pomůže pediatr.

Lékařka Ilona Hülleová mluvila o imunitě dětí v postcovidové době:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz