Domácí

Ukrajinští Romové se usídlili v parku, ti čeští jim nosí guláš

Z Ukrajiny do České republiky prchají také Romové. Kromě náročné cesty se také musí vypořádávat s čekáním na udělení pobytu, bez něhož nezískají statut uprchlíka.

Bílý a oranžový stan v parku na náměstí Organizace spojených národů v Praze. Tam musí přežívat Romové, kteří prchají před válkou na Ukrajině. Místo jim slouží k čekání na získání místa s pevnou adresou, na základě níž mohou požádat o vízum. Bez toho se neobejdou.

Jenže u Romů to trvá déle než u ostatních utečenců. "Jsou mezi Čechy lidi, kteří by chtěli pomáhat, ale tady v Praze jsem to nezaregistroval," shrnul nabídku ubytování pro ukrajinské Romy Ivan Veselý, který spolu s dalšími organizuje na místě pomoc.

Tuto iniciativu založil spolek tří kamarádů, kteří tam fungují už od 8. dubna. "Vidíme tu potřebu pomoci lidem, zjednodušit komunikaci a napomoci policii, zkrátit čas, který je potřeba na vyřízení různých víz a pojištění a dalších nutných administrativních požadavků pro život v Česku," popsal Veselý.

Související obsah

​Uprchlíkům pomáhají také Romové z okolí. Ženy jednou za den navaří teplé jídlo a rozdají ho, zajistí i teplou kávu. "Lidé jsou tam bez teplé vody a bez veškeré hygieny. Jsou tam jak zvířata ve stanech, kde nemají vůbec nic. Zrovna teď jim tam jdu odvést teplý guláš, aby měli aspoň jednou za den děti teplé jídlo," popsala pro TN.cz jedna z nich.

Bílý stan slouží jako zázemí, kde je oblečení hlavně pro děti na útěku, ale také potraviny a voda, oranžový vytápěný stan je na spaní, dovnitř se vejde několik lůžek. Lidé na místě stráví obvykle jednu nebo dvě noci.

Řešení ale není ideální. Nelíbí se některým obyvatelům, ani těm, kdo pomoc organizují. "My s tím taky nejsme spokojení, že to musíme řešit přes stany. Krize s ubytováním a shánění bydlení je ale náročná a Česká republika praská ve švech," řekl Veselý.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz