Domácí

Česko volá o pomoc s uprchlíky. Pomoci by mohly povinné kvóty, tvrdí Německo

Česko volá o pomoc s uprchlíky. Pomoci by mohly povinné kvóty, tvrdí Německo
Uprchlíci Zdroj: TV Nova

Devět uprchlickou krizí nejvíce zasažených států, mezi nimiž je i Česko, se dohodlo na požadavku, aby jim Evropská unie (EU) pomohla s přijímáním uprchlíků z Ukrajiny. Podle odborníků finanční pomoc vyřeší pouze část problému.

Česko spolu s dalšími osmi zeměmi východní Evropy patří k vůbec těm nejvytíženějším, co se týče přílivu uprchlíků z Ukrajiny. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) spolu s dalšími ministry členských zemí proto žádá Evropskou unii o pomoc.

"Společně s kolegy z dalších osmi států oceňujeme dosavadní kroky Evropské komise, ale současně se shodujeme na potřebě ještě větší úpravy pravidel směrem k flexibilnějšímu využití evropských prostředků. Chystáme společný dopis, kde Evropské komisi navrhneme konkrétní řešení," uvedl Bartoš.

Související obsah

Podle ředitele projektu České zájmy v EU Nikoly Hořejše by však finanční pomoc vyřešila jen část problému. "Pomoci by nám mohlo i to, že by si některé země část žen a dětí prchajících před válkou převzaly, jak nabídlo třeba Německo, Francie nebo Španělsko," uvedl Hořejš.

Na konci března už o povinných kvótách hovořila například německá ministryně vnitra Nancy Faeserová. "Domnívám se, že v určitém okamžiku to bude muset fungovat na více závazném principu," nechala se slyšet.

Podle odborníků by čistě pragmaticky právě povinné kvóty byly řešením, které by Česku velice pomohly. "Čísla mluví jasně: Patříme k zemím, které v EU nesou váhu uprchlické krize nejvíce. Kdyby existovaly kvóty, rozuměla by se pomoc některého ze západních sousedů samo sebou. Takhle vláda musí spoléhat na to, že ochota část Ukrajinců převzít jen tak neopadne," má jasno Hořejš.

Komisařka pro vnitřní věci Elva Johanssonová slíbila, že z rozpočtu Evropské unie se rozdělí až 17 miliard eur, tedy asi 414 miliard korun. Výše příspěvku bude záležet na tom, jak jednotlivé země pomáhaly.

Němci však zatím povinné kvóty neprosadili. Ty navíc odmítá nejen Česko, ale také další evropské země. "Česká vláda musí využít šance a vyjednat si v Bruselu co největší podíl na pomoci se zvládnutím uprchlické krize. Jaké mají plány do budoucna "čeští Ukrajinci" sice těžko odhadovat, zkušenost ale naznačuje, že jich tu nejspíš dost bude chtít zůstat, zvlášť jestli Rusko bude válku protahovat donekonečna. Ano, aby se předešlo problémům, bude Česko potřebovat peníze na to, postarat se o desítky tisíc příchozích dlouhodobě. Ale současně by mělo pro ty, kteří o to budou stát, předdomluvit možnost jejich odcestování dál na západ," uzavřel Hořejš.

Související obsah

Kam míří pomoc z evropského rozpočtu?

Přímá podpora Ukrajině

1,2 miliardy eur v podobě půjček

120 milionů eur navíc v podobě daru

6,5 miliardy eur jako podpora Ukrajině v podobě ekonomického investičního plánu

1,8 miliardy eur z peněz vybraných během dárcovské akce Stand Up For Ukraine ve Varšavě

Nepřímá podpora

1,5 miliardy eur na řešení "humanitární krize"

100 milionů eur na nákup věcí (lékárničky, ochranné oděvy, dezinfekce a podobně)

program Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) ve výši čtyř miliard eur určených na pomoc městům a regionům členských zemí EU s přijímáním a integrací uprchlíků

Podpora členským státům

3,4 miliardy eur z pandemického programu REACT-EU (je určen pro státy sousedící z Ukrajinou a ty, které přijaly nejvíce uprchlíků)

7,3 miliardy eur z peněz vybraných během akce Stand Up For Ukraine určených na ubytování uprchlíků v členských státech EU a zemí sousedících s Ukrajinou

Uprchlíci se stěhují i do menších vesnic. Více se dozvíte v následující reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz