Zahraničí

Lidé na severovýchodě Ukrajiny začínají s úklidem. Oblast je posetá vraky tanků

Zatímco na východě a jihu Ukrajiny se dál tvrdě bojuje, na severovýchodě země začali lidé s úklidem ulic hlavně od zničené vojenské techniky. Natáčel tam i reportér TV Nova, který navštívil města jen pár kilometrů od hranic s Ruskem.

"Přijíždíme do městečka Bilopilija. I když jsme blízko ruských hranic, tak tam ruští vojáci za celou dobu války nebyli. Občas sem dopadly dělostřelecké granáty, ale město moc poničené není a lidé už si zvykli na sirény ohlašující možnost leteckého útoku," popsal situaci reportér TV Nova Jiří Jabůrek.

Štáb následně jel dál podél ukrajinsko-ruské hranice až do města Hluchiv. Na začátku války tam a v blízkém okolí ukrajinská armáda zničila asi 20 ruských tanků. Život už se tam vrátil k normálu, na první pohled vůbec není poznat, že je válka.

Související obsah

Vojáci reportéra zastavili u vesničky Zarutske, které se nachází vzdušnou čarou asi tři kilometry od Ruska. "Je tu klid, ulice je prázdná, natáčet ale nesmíme. O 200 metrů dál už prý hrozí zásah od ruských sniperů. Jsme ale v dosahu ruských mobilních operátorů a přijde nám SMS, která nás přivítá v Rusku. Pokračujeme dál na sever," vysvětlil Jabůrek.

Stopy po bojích jsou sice na některých místech stále vidět, většina zničené bojové techniky už je ale ze silnice odklizena. Cestu do Kyjeva pak komplikují hlavně rozbité úseky dálnice a taky objížďky zničených mostů. Překonat dvoukilometrový úsek zavřené dálnice tak může zabrat i dvě hodiny.

ls, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz