Zajímavosti

Vnuk posledního českého krále přijel do ČR. TV Nova poskytl exkluzivní rozhovor

Do Česka přijel Karel Habsburský, který je vnukem Karla I., posledního českého krále. V exkluzivním rozhovoru pro TV Nova mluvil mimo jiné třeba o rozpadu Rakouska-Uherska nebo o komplikovaném vztahu Habsburků s dnešní rakouskou společností.

"Mám v zemi hodně přátel a mám s Českem velmi dobrý vztah. Mám k české kultuře hodně blízko," uvedl Karel Habsburský. Blízký vztah má i k dalším bývalým regionům Rakouska-Uherska. "Teď mi je nejblíž západní Ukrajina, protože kvůli válce tam trávím hodně času. Mám tam práci, vlastním rádiovou stanici. Mám blízko téměř ke všem regionům," vysvětlil Karel.

Vnuk posledního českého krále se vyjádřil také k otázce, co vedlo k rozpadu Rakouska-Uherska. "Chci se vyhnout tomu, abych kritizoval svoje předky. Ale myslím, že monarchie nedávala dostatek práv Slovanům, kteří v ní žili. To byl jeden z důvodů, proč korunní princ František Ferdinand byl velmi neoblomný a chtěl to ve chvíli, kdy by se stal císařem, změnit," má jasno.

Související obsah

Svého dědečka Karla I. osobně neznal, jeho ženu Zitu však ano. "Byla neuvěřitelně disciplinovaná, striktní a velmi inteligentní. Celou dobu, co žila rodina v exilu, tam udržovala disciplínu. Po smrti mého dědečka na Madeiře vzala rodinu do Španělska a vychovala tam děti. Když se koukám na to, jak byla schopná přenést starou rodinou tradici do moderních časů přes své děti. Myslím, že odvedla neuvěřitelnou práci," řekl Karel.

Jeho otec se vzdal práv na rakouský trůn v roce 1961. Karel však nemyslí, že by reálně věřil, že by se někdo z jeho rodiny vrátil do čela státu. "U nás doma to nikdy nebylo tématem. Neřešili jsme naši osobní budoucnost, ale spíš to, co můžeme dělat, abychom pomohli regionům, ke kterým máme osobní vztah," uvedl Karel.

Jak už bylo řečeno, na Ukrajině vlastní rádiovou stanici. Její fungování se po ruské invazi trochu změnilo. "Rozhodli jsme se, že budeme pokračovat ve vysílání našeho vlastního programu, i když nám nabídli státní program. Museli jsme odejít z Kyjeva a udělat provizorní studio kdesi na venkově. První, co ve válce umírá, je pravda. A tak jsme si řekli, že jsme zpravodajská stanice a budeme vysílat zprávy tak, jak se k nám dostávají," uzavřel Karel.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz