Zahraničí

Prezidentské volby ve Francii vyhrál Macron. V zemi vypukly protesty

Ve francouzských volbách vyhrál stávající prezident Emmanuel Macron. Získal přibližně 58 procent hlasů. Porazil tedy svou protikandidátku Marine Le Penovou, která získala asi 42 procent hlasů. Po vyhlášení výsledků vypukly v zemi protesty.

Stávající prezident Emmanuel Macron získal v nedělním druhém kole francouzských prezidentských voleb 58,6 procenta hlasů, a obhájil tak mandát. Marine Le Penová měla 41,4 procenta. Volební účast byla 71,99 procenta, vyplývá to z oficiálních výsledků francouzského ministerstva vnitra. 

"Následující roky nebudou lehké," prohlásil Macron v proslovu po svém vítězství. "Budou však historické. S ambicí a dobrou vůlí pro naši zemi a pro všechny budu po vašem boku při řešení problémů dalších pěti let," dodal.

V noci na pondělí Le Penová přiznala svou porážku. "Nemohu si pomoct, ale v této porážce cítím určitou formu naděje," sdělila svým podporovatelům. "Obávám se však, že v dalších pěti letech neskončí pohrdání a brutální politika posledních pěti let a Emmanuel Macron neudělá nic, čím by napravil věci, které naši zemi dělí," doplnila. 

Související obsah

Blahopřáli Putin, Biden, Fiala i Zeman

K vítězství Macronovi blahopřál americký prezident Joe Biden i německý kancléř Olaf Scholz. Ke znovuzvolení mu poblahopřál i ruský prezident Vladimir Putin. Popřál mu hodně štěstí ve státnické činnosti, uvedl v pondělí Kreml.

Macronovi gratuloval i český premiér Petr Fiala. "Gratuluji Emmanuelu Macronovi k vítězství ve volbách a obhajobě prezidentského mandátu. Francie je náš důležitý partner, máme zájem rozvíjet intenzivně naše vztahy a naše předsednictví EU přímo navazuje na to francouzské. Přeji Emmanuelu Macronovi, ať se mu ve funkci i nadále daří," sdělil v neděli večer na twitteru.

K blahopřání se připojil i český prezident Miloš Zeman. "Vaše znovuzvolení a veřejná popularita jsou jasným důkazem Vašeho úspěšného působení v čele státu, jakož i skvělé reprezentace země. Váš druhý mandát v čele státu přichází ve velmi neklidné době, ovlivněné ruskou agresí na Ukrajině. Je zřejmé, že na Ukrajině se bojuje i o naši svobodu a budoucnost. Naše pomoc Ukrajině však musí jít ruku v ruce s diplomatickým úsilím o ukončení bojů a nalezení míru. V této souvislosti tak podporuji i Vaše aktivity směrem k Ruské federaci a jejímu prezidentovi," napsal v dopise. V tom také pozval Macrona s první dámou do Prahy na státní návštěvu.

V zemi vypukly protesty

Po ohlášení výsledků musela francouzská policie v zemi rozhánět protesty. V Paříži či Rennes podle francouzských médií rozháněla demonstranty slzným plynem.

V hlavním městě podle deníku Le Figaro policisté zastřelili v noci na pondělí při protestech dva lidi. Ti měli ve volkswagenu jet v protisměru proti policistům. Zemřelí byli údajně spolujezdci, řidič je zraněný a záchranáři jej převezli do nemocnice.

Průběh voleb

Francouzi se v neděli probudili do nejdůležitějšího rána posledních let. Do volebních místností vyrazili někteří už časně ráno, aby se vyhnuli frontám. Ty se lehce začaly tvořit kolem poledne, kdy přišli volit i manželé Inés a Oliver, kteří byli přesvědčeni o tom, že volby vyhraje Emmanuel Macron.

"Myslím, že je to to, co by si Francie zasloužila. Vyvedl zemi z pandemie covidu – dodržel mnoho volebních slibů. Já mu věřím," pronesla Inés. "Předpokládám, že Emmanuel Macron vyhraje, ale má před sebou těžký úkol, spojit rozdělenou Francii nebude jednoduché," dodal Oliver.

Související obsah

​I když byli voliči vesměs v dobré náladě, někteří připouštěli i lehké napětí. Clément, který je také voličem Macrona, se bál, že by s vítězstvím Le Penové čekal Francii chaos a konec demokracie. "Dneska u mě převládá i lehká nervozita, četl jsem nějaké analýzy, které mluvily o našich koloniích, kde vyhrála Le Penová. Ale to snad není nijak reprezentativní," okomentoval Clément Duclos.

Macron s manželkou v neděli odevzdali své hlasy v přímořském městečku Le Touquet, kde se před 15 lety brali. Marine Le Penová volila na severu Francie, kde se se svými příznivci ochotně fotila a pózovala i s dětmi v náručí. Při rozhodování za plentou u Francouzů letos hraje roli prý hlavně kupní síla, sociální jistoty a bezpečnost.

Výsledek prezidentských voleb vyvolal ve Francii smíšené reakce:

Znovuzvolený francouzský prezident Emmanuel Macron po zveřejnění výsledků vystoupil s vítězným projevem:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz