Domácí

Syn legendy studené války je v Česku. Navštívil výstavu věnovanou jeho otci

Do Česka dorazil syn legendy studené války Garyho Powerse, pilota amerického letadla U-2. To bylo považováno za nesestřelitelné. Jenže v roce 1960 ho během špionážní mise nad Sverdlovskem zasáhla sovětská raketa. Pilot se katapultoval a padl do zajetí. Jeho životnímu osudu se věnuje část výstavy ve středočeském Míšově.

Píše se 1. květen 1960. Gary Powers startuje z Pákistánu na výzvědnou misi. Jeho úkolem je fotografovat strategické cíle v Sovětském svazu. Do Norska, kde má mise končit, ale nedoletí. Letadlo, které je považované za nesestřelitelné, zasáhne ve výšce 20 kilometrů raketa.

"Byl dva roky v sovětském vězení a pak ho vyměnili za sovětského špiona Rudolfa Abela na mostě Glinicker v Německu," řekl syn letce Francis Garry Powers mladší.

Související obsah

Ještě před tím byl ale Powers starší vyslýchán KGB. Mnoho Američanů si myslelo, že Sovětům vyzradil tajné informace. "Lidé byli zvědaví, co můj otec opravdu udělal nebo neudělal. Proto jsem chtěl zjistit pravdu, abych pomohl najít odpovědi," doplnil Francis.

Powers dostal po návratu do USA nálepku nepřítele státu, vyslýchala ho CIA. Vyšetřování ale nakonec ukázalo, že pilot nezradil. Otcův příběh popsal Francis ve svých knihách. "Tyto knihy přinesly celý příběh toho, čím si otec prošel během studené války," vysvětlil Francis.

Láska k létání Powerse neopustila a stala se mu i osudnou. Zemřel v roce 1977 při nehodě vrtulníku. Pro jeho 12letého syna to byla obrovská rána. "Chodili jsme na výlety, na kola i na ryby. Učil mě rozpoznávat dobré od špatného, když jsem vyrůstal," popsal Francis.

Návštěvníci muzea se dozvěděli, že si Powers mladší zahrál ve filmu Most špionů. Ten vznikl na základě skutečného příběhu jeho otce. "Pro mě to byl samozřejmě úžasný zážitek setkat se synem legendy, legendárního příběhu studené války, který svého času zajímal celý svět," uvedl zakladatel Nadace Železná Opona Václav Vítovec.

Gary Powers mladší stráví v Česku pět dní, pak pokračuje ve své pracovní cestě do Německa a Velké Británie.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz