Domácí

Legionáři ztratili svého bratra. Zemřel druhoválečný veterán Tichomir Mirkovič

Legionáři ztratili svého bratra. Zemřel druhoválečný veterán Tichomir Mirkovič
Tichomir Mirkovič při oslavách 100. výročí Československé obce legionářské v roce 2021 Zdroj: Profimedia/Michal Sváček

Veterán druhé světové války Tichomir Mirkovič zemřel ve čtvrtek ve věku 93 let. Proti nacistům bojoval v Jugoslávii. Postavil se také na odpor proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Ve čtvrtek zemřel ve věku 93 let ve vinohradské nemocnici v Praze druhoválečný veterán a plukovník ve výslužbě Tichomir Mirkovič. Byl také místopředsedou Československé obce legionářské (ČsOL) a čestným občanem Prahy 2.

"Kdo jsme jej znali, budeme si jej vždy pamatovat jako muže, který byl navzdory vysokému věku nesmírně aktivní. Sympatie okolí si získával svou dobrosrdečností i tím, že se nikdy nad nikoho nepovyšoval a jednal stejně jako se zasloužilými členy i s mladou generací v rámci ČsOL. Pro Československou obec legionářskou vykonal bratr Tichomir Mirkovič mnoho práce, v jeho osobě ztrácíme skutečného přítele, přicházíme o člověka zcela oddaného poslání ČsOL," uvedla ČsOL.

Zemřel místopředseda ČsOL bratr plk. v. v. Tichomír Mirkovič. Dnes, 14. dubna, nás zasáhla smutná zpráva pro celou...

Posted by Československá obec legionářská on Thursday, April 14, 2022

Mirkovič se oficiálně narodil na Prachaticku 9. prosince 1928, jeho tatínek pocházel ze Srbska, maminka byla Češka. Prý je ale o dva roky starší, jeho maminka měla zfalšovat rodný list, aby za války unikl perzekuci. Od dvou let žil v tehdejší Jugoslávii.

Za druhé světové války se přidal k Jugoslávské lidově osvobozenecké armádě a sloužil u 8. černohorské brigády. "Účastnil se osvobozování Bělehradu i tažení na Chorvatsko. Během války byl třikrát zraněn," shrnula Paměť národa.

Související obsah

​Po válce se v Československu vyučil soustružníkem a vystudoval Vysokou školu politických a hospodářských věd, od roku 1946 žil v Praze. Po roce 1968 jej vyhodili z práce kvůli jeho otevřenému nesouhlasu s okupací vojsk varšavského spolku.

Podívejte se na video, kde Tichomir Mirkovič vzpomíná na boje druhé světové války:

Fotky ze života Tichomira Mirkoviče:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz