Zajímavosti

První komerční posádka se vrací z vesmírné stanice. Návrat se zpozdil kvůli počasí

Z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se večer vrátí první čistě komerční posádka. Turisté byli na oběžné dráze o něco déle, než bylo v plánu. Vrátit se měli původně minulý týden, kvůli špatnému počasí ale NASA návrat odložila.

Let organizovaný společností Axiom Space považují odborníci za položení základního kamene vesmírné turistiky. Tři muži pod taktovkou velitele a bývalého astronauta Michaela Lópeze-Alegríi zaplatili za výlet do kosmu v přepočtu více než miliardu korun.

"Tohle otevírá novou éru létání do vesmíru. Bylo pro mě ctí pracovat a trénovat po boku těchto tří výjimečných mužů. Strávili jsme nespočet hodin v simulacích a oni prokázali neuvěřitelné nasazení, disciplínu a odhodlání," prohlásil López-Alegría.

Související obsah

​Posádka na ISS pracovala na komerčních i vědeckých experimentech, mimo jiné zkoumala i vliv pobytu ve vesmíru na lidský mozek. Jde o další krok k rozjezdu vesmírné turistiky.

Na ISS ale posádka jen nepracovala. Velitel mise López-Alegría se dokonce z vesmíru spojil s pianistou Black Bockem a zahráli si společně píseň Rocket Man od Eltona Johna.

Na Zemi by se měla čtveřice mužů dostat okolo sedmé hodiny večer našeho času. Kvůli zdržení odletu z ISS z důvodu špatného počasí se posunul i odlet další posádky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz