Domácí

Případů tuberkulózy přibývá. Souvislost s uprchlíky zatím není prokazatelná, uvádí odborníci

Státní zdravotní ústav (SZÚ) oznámil, že věnuje zvýšenou pozornost vývoji výskytu tuberkulózy v Česku. V posledních týdnech odborníci zaznamenali nárůst zaslaných vzorků a rozpoznaných kmenů TBC ve srovnání se stejným obdobím v minulých letech.

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) upozornilo na důležitost monitoringu výskytu tuberkulózy kvůli velkému přesunu lidí prchajících před válkou na Ukrajině, informuje Státní zdravotní ústav v tiskové zprávě.

Podle ECDC s odvoláním na údaje Světové zdravotnické organizace (WHO) lze očekávat, že jeden případ aktivního onemocnění TBC se vyskytne na každých 2 000 vysídlených žen, na každých 5 000 vysídlených dětí do 15 let věku a na každých 1 600 vysídlených mužů starších 65 let. 

Ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková upozornila, že zatím není možné říci, proč případů tuberkulózy přibylo. "V tuto chvíli je z hlediska nám dostupných dat příliš brzy na určení jednoznačného důvodu. V následujících dnech a týdnech budou odborníci prověřovat každý do Národní referenční laboratoře pro mykobakterie (NRLM) zaslaný případ, aby upřesnili, zda se jedná o člověka, který přišel do naší země nedávno, nebo o pacienta s trvalým pobytem. A to spolu s informací, zda byl před příchodem již léčen," uvedla Macková.

Související obsah

​Státní zdravotní ústav nemá k dispozici přesné počty případů TBC, protože povinná hlášení do registru se provádí zpětně, a registr tak nyní neposkytuje data o vývoji v posledních týdnech. V období od 1. března 2021 do 21. dubna 2021 bylo do NRLM posláno 39 kmenů způsobujících tuberkulózu, letos ve stejném období odborníci evidují už 57 zaslaných kmenů.

Vyšší výskyt nemoci může podle vedoucího Národní jednotky dohledu nad tuberkulózou Jiřího Wallenfelse souviset i s poklesem počtu případů covidu-19. "Ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem i s kolegy z dalších zemí samozřejmě pracujeme na získávání dalších a přesných informací," sdělil Wallenfels.

Související obsah

​Macková doplnila, že náhodný a krátkodobý kontakt s nemocným tuberkulózou většinou k nákaze nevede. "K té je zapotřebí delší, doslova několikahodinový kontakt s osobou, která vylučuje velké množství bakterií v hlenu z dýchacích cest," řekla Macková. 

Česká republika má systém dohledu nad tuberkulózou, který je schopný reagovat, pokud by se nemoc v populaci rozšířila. Krajské hygienické stanice kontrolují hlášené případy a vzorky od pacientů, kteří jsou pozitivní na bakterie způsobující TBC, vyšetřuje je Národní referenční laboratoř pro mykobakterie Státního zdravotního ústavu. Ta potvrdí nález a definuje kmen, který onemocnění způsobil.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz