Zahraničí

Lékaře děsí nárůst žloutenky u dětí. Může za tím být virus podobný covidu

Lékaře děsí nárůst žloutenky u dětí. Může za tím být virus podobný covidu
Ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

V několika evropských státech přibývá případů infekčního zápalu jater u dětí. Lékaři jsou znepokojení zejména proto, že zatím neznají původce rychlého šíření nemoci. Mohl by jím ale být virus, který se mezi lidmi přenáší podobně jako covid-19.

Nejvíc případů zatím zaznamenali ve Velké Británii. Hepatitidou se tam v uplynulých dnech nakazilo 74 dětí, informoval portál Sky News. Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) má informace o šíření žloutenky také v Dánsku, Irsku, Nizozemsku a Španělsku.

"Mírná hepatitida je u dětí v důsledku virové nákazy velmi běžná, ale to, co vidíme teď, je výrazně odlišné," konstatoval britský infektolog Graham Cooke z londýnské Imperial College. Podle něj bylo několik případů natolik vážných, že děti skončily na specializovaných nemocničních odděleních. Řadě z nich museli transplantovat játra.

Cooke vyloučil, že by prudký nárůst onemocnění žloutenkou mezi dětmi souvisel s koronavirovou pandemií. Zabývají se tím i odborníci ze Spojených států, devět případů u dětí ve věku od jednoho roku do šesti let totiž hlásí i Alabama. A podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) může za hepatitidou stát adenovirus 41.

Související obsah

Virus se šíří podobně jako covid-19, tedy těsným kontaktem přes respirační ústrojí. Adenoviry se rovněž mohou přenášet stolicí, nákaze se tak dá předcházet zejména důslednou hygienou. 

Proti onemocnění neexistuje žádná přímá léčba. Adenovirus 41 často způsobuje dětský akutní zánět trávicí soustavy, mezi jehož hlavní příznaky patří průjem, zvracení, horečka nebo kašel a rýma. 

Žloutenka se před rokem šířila na jihu Čech (02/2021):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz