Domácí

Poslanci schválili snížení spotřební daně z nafty a benzínu. Souhlasila i opozice

Poslanci schválili snížení spotřební daně z nafty a benzínu. Souhlasila i opozice
Alena Schillerová ve Sněmovně Zdroj: PSP ČR

V úterý se zákonodárci sešli na schůzi Poslanecké sněmovny, kde projednali snížení spotřební daně z pohonných hmot. Dolní komora Parlamentu nakonec odsouhlasila návrh, který tuto daň snižuje o 1,5 koruny na litr. Důvodem je podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) zdražování cen pohonných hmot kvůli ruské agresi na Ukrajině.

Devatenáctá schůze Poslanecké sněmovny odstartovala odpoledne a trvat má dva týdny. V úterý poslanci projednávali vládní návrh na dočasné snížení spotřební daně z benzínu a nafty na třetinu, tedy o 1,5 koruny na litr. Opatření reaguje na vysoké ceny pohonných hmot, trvat má po dobu čtyř měsíců, a to od 1. června do 30. září.

Snížení spotřební daně i přes několik výtek ze strany opozice poslanci odsouhlasili. Pro vládní návrh hlasovalo 154 ze 156 přítomných poslanců, nikdo nebyl proti. Schválený návrh tak poputuje do Senátu.

Podle opozice ale tento krok nestačí, snížení daně o 1,5 koruny podle předsedy SPD Tomia Okamury lidé vůbec nepocítí. "Hnutí SPD podpoří všechny návrhy na snížení cen, je to ale zcela nedostatečné. Občané berou jako výsměch, že toto je řešení," prohlásil po zahájení schůze.

Související obsah

​Snížení daně o 1,5 koruny považuje za nedostatečnou pomoc i zástupkyně další opoziční strany Alena Schillerová (ANO). "Je to jen symbolická plošná pomoc, kterou většina spotřebitelů reálně nepocítí," řekla bývalá ministryně financí, podle které je to jen marketingový tah.

Nicméně stejně jako SPD i hnutí ANO návrh podpořilo. "Je to první plošné opatření čili krok správným směrem," prohlásila Schillerová. Podle ní by ale opatření mělo být prodlouženo do 1. ledna 2023.

Další body programu

Schůze bude pokračovat i v příštích dnech. ​Poslanci se na ní budou zabývat také zrušením silniční daně pro vozidla do 12 tun a zrušením povinného přimíchávání biosložky do paliva. Součástí vládního balíčku je i podpora elektromobilů či odklad zákazu provozu starých, neekologických kotlů na uhlí o dva roky.

Probrat by Sněmovna měla také daňové úlevy související s ruskou invazí. Předloha zákona umožňuje například odečíst z daní dary poskytnuté přímo Ukrajině nebo tamním neziskovým organizacím. 

Více o jednání poslanců o cenách pohonných hmot se dozvíte v reportáži:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz