Auto

Vláda schválila nižší spotřební daň. Sníží se u nafty i benzinu o 1,5 koruny

Vláda se na středečním jednání shodla na snížení spotřební daně o 1,5 koruny na litr u benzinu i nafty. Rozhodla o tom kvůli vysokým cenám v důsledku války na Ukrajině. Dočasné opatření bude platit po dobu čtyř měsíců, a to od 1. června do 30. září.

O 1,5 koruny bude nižší spotřební daň u benzinu i nafty. Oznámil to na tiskové konference po jednání vlády premiér Petr Fiala (ODS). "Pomůže to občanům, ale i dopravcům, poskytovatelům veřejné dopravy, zkrátka všem to pomůže lépe snášet nárůst cen, které způsobila ruská agrese na Ukrajině," uvedl.

Vláda podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) také zvažuje stanovit maximální výši marží. Jednat o tom bude ve čtvrtek, podrobnosti chce uvést až poté.

Až dosud se na spotřební dani z litru benzinu odvádělo 12 korun 84 haléřů a z litru nafty 9 korun 95 haléřů. Opoziční hnutí ANO v minulosti navrhovalo v souvislosti s cenami pohonných hmot osvobození od DPH nebo zastropování cen.

Související obsah

​"Všechna tato opatření jsme navrhovali a už to dávno mohlo být připraveno a zastropování je jednou z cest a podle mého názoru není dneska jiné varianty než to udělat," vyjádřil se k situaci poslanec a bývalý ministr Karel Havlíček (ANO).

Ceny pohonných hmot v uplynulém týdnu opět mírně stouply. Litr benzinu byl o 16 haléřů dražší, řidiči ho na čerpacích stanicích mohli koupit průměrně za 44 korun a 34 haléřů. Litr nafty vyšel v průměru na 46 korun a 95 haléřů.

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události