Domácí

Ruští hackeři napadají české úřady. Žďár nad Sázavou má radnici mimo provoz

Na úřady po celé zemi stále útočí hackeři, a to zejména ruské skupiny. Útoky registruje v úterý i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Některé organizace mají kvůli tomu omezené služby, nebo jsou dokonce úplně zavřené. Jako třeba radnice ve Žďáru nad Sázavou. Pro obyvatele to znamená komplikace.

Například Vladislav Škaryd z Nížkova si chtěl vyřídit nový řidičák. V úterý měl v práci volno, které chtěl využít na vyřízení nového dokladu. Na žďárskou radnici bude ale muset vyrazit někdy v dalších dnech.

"Napadení serveru městského úřadu hackery jsme zjistili v neděli. Ven neunikla žádná data, aktuálně postupně najíždíme na jednotlivé agendy," řekla mluvčí městského úřadu ve Žďáru nad Sázavou Blanka Sobolová.

Související obsah

Zavřená zůstala v úterý celá radnice, své záležitosti si proto nemohly vyřídit stovky lidí. 

Podle místních obyvatel mohla radnice o výpadku systému po hackerském útoku lépe informovat veřejnost, aby lidé zbytečně nechodili na úřad, když je zavřený. Na opravách se pracuje. Znovuotevřena bude žďárská radnice prý ve středu nebo ve čtvrtek.

Na desítky úřadů, včetně těch vládních, a také na weby některých letišť nebo třeba systémy Českých drah už od minulého týdne ve velkém útočí ruská hackerská skupina Kilnet. I v úterý její útoky musel odrážet například Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. 

niká, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz