Zahraničí

Jsme na prahu třetí světové války. Ruský ministr přiznal, že její vypuknutí je reálné

Jsme na prahu třetí světové války. Ruský ministr přiznal, že její vypuknutí je reálné
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov Zdroj: Profimedia

Riziko třetí světové války je v současnosti reálné, prohlásil ve vysílání ruské státní televize ministr zahraničí Ruska Sergej Lavrov. Vinu na tom podle něj má Západ, a to především kvůli tomu, že vyzbrojuje Ukrajinu. Podle ukrajinského ministra zahraničí Rusko cítí svou porážku, a proto se uchyluje k těmto výhrůžkám.

Podle Lavrova vede Západ s Ruskem zástupnou válku, která může přerůst ve světový konflikt s jadernými zbraněmi. "Riziko je vážné, reálné. Nemělo by se podceňovat," řekl ministr zahraničí v pondělí večer na Prvním kanálu ruské státní televize. "V žádném případě ke třetí světové válce nesmí dojít," zdůraznil a dodal, že jaderný konflikt nemůže mít žádného vítěze.

Rusko na tom ale podle něj vinu nemá, zodpovědnost má na svých bedrech Západ, který zvyšuje riziko světové války tím, že poskytuje Ukrajině zbraně. "NATO v podstatě vede s Ruskem válku skrze prostředníka, kterého vyzbrojuje," konstatoval Lavrov.

Související obsah

​Na otázku, co je Moskva ochotna dělat pro to, aby zabránila světové válce, ministr odpověděl: "Rusko už toho dělá hodně a mnoho let."

Podle ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kuleby Rusko tímto prohlášením dává najevo, že je zahnané do kouta a cítí svou porážku. "Rusko ztrácí poslední naději, jak odradit svět od podpory Ukrajiny. Proto se ‘mluví‘ o reálném nebezpečí třetí světové války. Znamená to pouze to, že Moskva cítí porážku na Ukrajině," napsal na twitteru.

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj ale v polovině dubna v rozhovoru pro CNN řekl, že všechny země světa by měly být připravené na možnost, že Putin může použít jaderné zbraně ve válce na Ukrajině. "To ale není záležitost jen Ukrajiny, je to záležitost celého světa," zdůraznil.

Před dvěma týdny se objevily zprávy, že ruská armáda v Mariupolu použila chemické zbraně:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz