Zahraničí

Radiace v Černobylu je normální, uvedl šéf OSN pro jadernou energii

Radiace v Černobylu je normální, uvedl šéf OSN pro jadernou energii
Černobylská jaderná elektrárna Zdroj: Profimedia

Radiační situace v odstavené jaderné elektrárně Černobyl je "normální". Při úterní návštěvě jejího areálu to prohlásil šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. Původní zpráva tvrdila, že situace je "abnormální", agentura AFP ale později uvedla, že šlo o chybu v přepisu.

Úroveň radiace v černobylské jaderné elektrárně je v den 36. výročí její havárie normální. Řekl to ředitel agentury OSN pro jadernou energii Rafael Grossi, který ji v úterý navštívil, upozornil portál Mirror a agentura AFP.

Areál odstavené elektrárny začátkem března obsadili ruští vojáci. "V některých momentech se radiační situace zhoršila kvůli pohybu těžké vojenské techniky, když sem ruské síly dorazily a když odjížděly," prohlásil Grossi.

Několikatýdenní okupaci považoval za "extrémně nebezpečnou a absolutně nenormální", píše list The Telegraph. "Vývoj situace v MAAE sledujeme každý den," ubezpečil.

Související obsah

Nebezpečí podle českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚBJ) nehrozí. "Radiační situace na našem území i na území celé Evropy se i dnes pohybuje v obvyklých mezích," uvedl na twitteru.

"Dnes si připomínáme 36. výročí havárie čtvrtého bloku jaderné elektrárny Černobyl. Škody, které tam způsobil nedávný nájezd rusáckých hord, přijíždí posoudit mise Mezinárodní atomové agentury. Radiační situace na Ukrajině zůstává normální," napsala šéfka SÚBJ Dana Drábová.

USA věří, že Ukrajina může Rusko porazit. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz