Zahraničí

Rusové rozvezli kontaminovanou půdu z Černobylu, obávají se Ukrajinci

Rusové rozvezli kontaminovanou půdu z Černobylu, obávají se Ukrajinci
Sarkofág černobylské elektrárny (ilustrační fotografie) Zdroj: Profimedia

Než ruská armáda opustila černobylskou jadernou elektrárnu, vykopala v oblasti příkopy a obranné valy. Práce v zakázaných zónách s vyšší úrovní radiace ale mohla vést k tomu, že vojáci roznesli kontaminovanou zeminu do zahraničí, varují podle médií Ukrajinci. Místní také upozorňují na množství nášlapných min, které se budou z radioaktivní oblasti odstraňovat jen velmi obtížně. Rusové se navíc měli údajně při měření radioaktivity spoléhat na zastaralá zařízení, která se ukázala být nefunkční.

Rusové se po obsazení Černobylu měli pohybovat i v zónách s vysokou úrovní radiace. Ukrajinská státní jaderná společnost Energoatom uvedla, že ruští vojáci kopali příkopy i v nejvíce kontaminované části uzavřené zóny a vystavili se tak značné dávce radiace, informuje britský Express.

I kvůli tomu měly ruské jednotky po několika týdnech poměrně rychle "vyklidit pole" a jadernou elektrárnu tak opět mohli získat do rukou Ukrajinci. Ti nyní varují, že kvůli výkopům a přesunům vojáků mohla být roznesena kontaminovaná zemina do zahraničí, zejména na Ukrajinu, do Běloruska a Ruska. Informuje o tom portál Sky News s odkazem na ukrajinské představitele.

Související obsah

​"Bylo tam docela dost zákopů," řekl novinářům Javneh Kamarenko. "Příkopy vykopali na mnoha různých místech. Nejnebezpečnější je ale sekvojové dřevo, které bylo kontaminováno nejvíc," dodal.

Ukrajinští zaměstnanci v Černobylu tvrdí, že za posledních několik dnů napočítali na 10 tisíc ruských vozidel, která odjížděla z Ukrajiny přes Černobyl. Obávají se tak, že i vozidla mohla nabrat kontaminovanou půdu vykopanou vojáky a rozvézt ji dál. 

Místní začali upozorňovat také na množství nášlapných min, které se budou z radioaktivní oblasti odstraňovat jen velmi těžko. Výbušniny měly zabít už jednoho Ukrajince a řadu divokých zvířat.

Ukrajinské ministerstvo vnitra potvrdilo, že Rusové oblast jaderné elektrárny opustili i kvůli radiaci, která jim způsobila blíže nespecifikované zdravotní problémy. Ukrajinci také tvrdí, že zařízení pro detekci radiace, které používali ruští vojáci, pochází z 50. let a nefungovalo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz