Domácí

Třetina stavebních úřadů má skončit. Liberecký kraj protestuje

Liberecký kraj vyzval vládu a obě komory Parlamentu, aby nerušily stavební úřady v obcích. Vláda jich chce zrušit asi třetinu. Podle krajů je to ale předčasné, vláda by údajně měla nejdříve zjednodušit stavební zákon, digitalizovat vyřizování žádostí a pak teprve přistoupit k rušení jednotlivých úřadů.

Starosty obcí návrh zákona, jenž současná vláda zdědila po té minulé a který zruší stavební úřady, pořádně rozčílil.

"To je v přímém rozporu nejenom s programovým prohlášením vlády, ale i se smlouvou pětikoalice a též předvolebními sliby. My chceme to, co vláda slíbila," je přesvědčen starosta Chrastavy Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj).

Související obsah

Krajské zastupitelstvo se v úterý téměř jednomyslně postavilo proti novele stavebního zákona, který je podle něj udělaný naruby a nedává smysl.

"To až nastoupí digitalizace, ta ale zatím zdaleka není hotová a provedená, takže jakákoli redukce stavebních úřadů je v tuto chvíli naprosto předčasná a nevhodná," dodal Canov.

Takhle vypadá mapa Česka s vyznačenými stavebními úřady. Z 615 jich vláda plánuje zrušit 244, zůstat jich má 371.

Stavební úřady na území ČR | Zdroj: ArcČ R500, MMR, ÚÚR

A takhle by to vypadalo v Libereckém kraji. Třeba stavebníci z Českého Dubu by museli dojíždět do Liberce či Turnova, obyvatelé Hejnic do Frýdlantu. Stavební řízení se tím lidem zkomplikuje.

Liberecký kraj po zrušení některých stavebních úřadů | Zdroj: ArcČ R500, MMR, ÚÚR

"Ty zachované stavební úřady budou mít obrovský problém s personálním obsazením, a tím dojde ke zdržení stavebních řízení," říká starosta Hejnic Jaroslav Demčák.

Podobný názor na chystanou novelu zákona mají i ostatní kraje v Česku.

niká, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz