Zajímavosti

Česká rocková legenda slaví 80 let. Petr Janda vzpomíná na smrt kamarádů

Petr Janda a Olympic patří k sobě stejně jako Praha a Karlův most. Skladatel, kytarista a zpěvák od roku 1963 udával hudební směr skupiny a jako jediný člen v ní zůstal téměř celých 60 let. Druhý květnový den tato osobnost české rockové hudby vstupuje mezi osmdesátníky. V reportáži pro Život ve hvězdách Janda zavzpomínal na ty dobré, ale i smutné časy.

Umělecký úspěch muzikanta Petra Jandy je ale vyvážen osobními tragédiemi. První manželka zemřela na rakovinu v pouhých 45 letech a syn Petr se dožil jen Kristových let, když podlehl nádoru mozku. Letos by mu bylo 55 let.

Ani rockové skupině Olympic se nevyhnuly smutné události, zemřelo už deset členů. Šokem byly zejména tragické odchody Miroslava Berky a Milana Peroutky.

Rozkol kvůli Agátě

Ženy způsobily řadu problémů v mnoha skupinách, ale u Olympicu to byla píseň jménem Agáta. Začátek 70. let byl složitý pro rockovou muziku a Olympic začínal směřovat proti vůli Petra Jandy do klidných vod středního proudu.

Související obsah

​​Ze skupiny Rebels přišel baskytarista Jiří Korn. S Jandou sice perfektně hlasově ladili hlavně v písni Únos z alba Olympic 4, ale právě Agáta už byla žánrově jinde. Navíc se u singlu objevil název Jiří Korn a Olympic. Na další malé desce už byl na fotce pouze Korn.

Kornův tehdejší manažer František Janeček odhadl zpěvákův hudební i taneční potenciál a chtěl pro něj udělat z Olympicu doprovodnou skupinu. Petr Janda se bránil a došlo k nepříjemnému rozchodu. Podobné to bylo u bubeníka Petra Hejduka, který přišel z Golden Kids a jehož inklinování k popu přinášelo hádky. Janda s ním ke konci vůbec nekomunikoval.

Jedeme dál

Od Olympicu se odklonil Petr Janda v duetu s Elenou Lukášovou To říká inzerát, ale mnohem povedenější byla spolupráce s Petrou Janů. Píseň Jedeme dál zaujala v Hitšarádě a bylo z toho povedené album pod Jandovou taktovkou. To už měla skupina k radosti příznivců opět pod kontrolou.

Ke svému pondělnímu jubileu vydal Janda třetí sólovou desku Asi se mi nebude chtít, kde si s ním zazpívala i jeho úspěšná dcera Marta Jandová.

Petr Janda se svou kapelou Olympic nahrál desítky hitů:

Roman Filip, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz