Zahraničí

Podvodníci mají další způsob, jak ukrást peníze. Používají k tomu mobilní aplikaci

Podvodníci mají další způsob, jak ukrást peníze. Používají k tomu mobilní aplikaci
Aplikace WhatApp, ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Internetoví šmejdi přišli na novou taktiku, jak ukrást peníze. Využívají k tomu mobilní aplikaci WhatsApp, skrze kterou se vydávají za technickou podporu. Uživatelům posílají zprávy, v nichž je upozorňují na možné zrušení účtu, a požadují po nich čísla platebních karet, aby zrušení neproběhlo.

S podvodníky se setkal uživatel Shimon128, který od technické podpory aplikace WhatsApp obdržel podezřelou zprávu. Podle informací portálu WABetaInfo šlo o falešný účet, který chtěl ukrást soukromé informace. Uživatel Shimon128 odhalil, že jde o podvodníky, a tak kontakt okamžitě nahlásil.

Mnohdy je však velmi obtížné falešný kontakt od oficiální technické podpory platformy WhatsApp rozeznat. Rozdíl je v tom, že ověřený kontakt má vedle jména na obrazovce konverzace odznak ověření. Zpravila jde o zelenou fajfku. Pokud se odznak nachází jinde, například v profilovém obrázku, jde o falešný účet. Kontakt tak pouze předstírá, že je ověřený, ale ve skutečnosti se snaží člověka oklamat.

Související obsah

Falešné kontakty, které se vydávají za technickou podporu, pošlou uživateli zprávu, ve které ho upozorní na možné zrušení účtu. Sdělí mu, že pokud chce situaci předejít, musí jim zaslat například údaje o kreditní kartě, a to v rámci "ověření účtu". V některých případech také požadují šestimístný kód pro přihlášení k aplikaci WhatsApp. V každém případě stačí falešný kontakt zablokovat a nahlásit.

Oficiální technická podpora této platformy totiž nikdy nepožaduje podrobnosti o kreditní kartě ani šestimístný kód či dvoufázové ověření PIN. Nevyžaduje ani peníze nebo důvěrné informace, aby mohla zastavit zrušení účtu. Falešné účty se mohou vydávat za kohokoli, dokonce i za přátele a rodinu, lidé by proto měli být opatrní, když neznámé kontakty předstírají, že jsou někým, koho mohou uživatelé znát.

Podvodníci mají další trik, jak z vás přes WhatsApp dostat peníze! Podívejte se, jak nenaletět (01/2022):

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz