Domácí

Vláda schválila mimořádný příspěvek pro některé rodiny. Dostanou 5 tisíc na každé dítě

Na středečním jednání vláda jednala o finanční pomoci rodinám s dětmi a rozhodla o jednorázovém příspěvku ve výši 5000 korun na každé dítě pro domácnosti s ročním příjmem nižším než milion korun. Schválila také ukončení pandemické pohotovosti k 3. květnu.

Vláda na středečním jednání schválila balíček opatření pomoci rodinám s dětmi. Rozhodla o jednorázovém příspěvku na dítě ve výši 5000 korun. Dostanou ho domácnosti s čistým ročním příjmem do milionu korun, a to na každé dítě do 18 let.

Vláda ještě projedná, zda se to bude týkat jen již narozených dětí, anebo zpětně i těch, které se narodí například do konce letošního roku. Výplata příspěvku by měla proběhnout podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) nejpozději do konce sprna. Jednorázový příspěvek se týká zhruba 2,1 milionu dětí.

Kabinet se také dohodl na zvýšení maximální výše čerpání rodičovského příspěvku z 10 tisíc na 13 tisíc korun. Vláda se shodla i na tom, že připraví podklady pro legislativní změny na podporu zkrácených a flexibilních úvazků. Chce se vydat cestou motivace zaměstnavatelů, aby tato místa nabízeli. Čtvrtým opatřením v balíčku je další podpora dětských skupin a umožnění rozšíření jejich kapacit.

Související obsah

​"Pomáháme těm, kteří si s dopady zvyšování cen nemohou pomoci sami. Nenecháme nikoho padnout, ale není v možnostech financí vlády, abychom dávali podporu plošně všem. Naší strategií je pomáhat cíleně," oznámil premiér Petr Fiala (ODS) na tiskové konferenci.

Podle Jurečky je vláda připravena podle vývoje situace přistoupit v polovině roku k dalšímu zvýšení životního a existenčního minima. Současný balíček opatření ale podle Fialy tentokrát cílí na střední třídu. "Rozšířili jsme počet lidí, kteří mají nárok na sociální dávky, například zvýšením existenčního minima. Toto naše opatření míří na střední třídu, na lidi, kteří nejsou v existenčních problémech, ale chceme jim pomoci zvládnout rostoucí ceny," vysvětlil premiér.

Na jednání vláda schválila také návrh na zrušení pandemické pohotovosti k 3. květnu. "Čísla nakažených a hospitalizovaných jsou stále příznivější a není tak nutné v něm nadále setrvávat," vysvětlil rozhodnutí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Pandemická pohotovost umožňovala přijímat některá opatření, například dávala ředitelům pravomoc vyhlašovat až desetidenní ředitelské volno nebo výuku na dálku.

Podívejte se na celý záznam z brífinku po jednání vlády:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz