Domácí

Inspekce zakázala nebezpečné oplatky. Ublížit mohou alergikům

Inspekce zakázala nebezpečné oplatky. Ublížit mohou alergikům
Inspekce varuje před oříškovými oplatkami Zdroj: SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v českých obchodech našla oříškové oplatky s nepravdivými informacemi na obalu o jejich složení. Lískooříškovou sladkost Prestige Hyper Hazelnut kontroloři zakázali a varují všechny, kdo ji mají doma. Pro alergiky je nebezpečná.

Rizikové jsou oplatky Prestige Hyper Hazelnut v balení o 55 gramech s minimální trvanlivostí do 16. srpna 2022 a šarží L061336. Na obalu je napsáno "oplatka máčená (33 %) s krémem z lískových oříšků (51 %)". Výrobcem je bulharská společnost Prestige 96.

"Laboratorní rozbor potvrdil v potravině přítomnost arašídů v množství 675 miligramů na kilogram. Výrobce na obalu mimo jiné uvedl ‘může obsahovat stopy burských oříšků’, uvedené množství ale několikanásobně překračuje množství uznatelné jako nezáměrnou křížovou kontaminaci, tedy stopy arašídů," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Související obsah

Oplatky mohou být nebezpečné pro lidi s alergií nebo intolerancí na arašídy. "SZPI doporučuje všem spotřebitelům s alergií nebo intolerancí na arašídy, aby předmětnou šarži potravin nekonzumovali," doplnil Kopřiva.

Inspektoři vzorek odebrali v malé prodejně potravin v Horšovském Týnu. Distributorem oplatek je společnost Gemini DO se sídlem v Ostravě.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz