Domácí

Zahrádkáři, pozor. V Česku je nebezpečná infekce, může vám zničit úrodu

Zahrádkáři, pozor. V Česku je nebezpečná infekce, může vám zničit úrodu
Ilustrační obrázek Zdroj: Thinkstockphotos

Chladné jarní počasí bude mít zřejmě dopad na letošní úrodu ovoce, infekce více než v předchozích letech totiž napadají stromy. Jde především o moniliovou spálu, která postihuje květy a plody peckovin. Plod je po napadení infekcí nutné zlikvidovat, aby neohrozil zbytek úrody.

Zahrádkáři by měli zpozornět a zkontrolovat své ovocné stromy. Meruňky, višně, třešně, švestky i broskvoně napříč republikou ve velkém napadá a poškozuje moniliová spála, označována někdy jako mrtvice. Tato houbová choroba těží hlavně z aktuálního počasí. Teploty dosahující maximálně 20 stupňů Celsia infekci umožňují se velmi rychle šířit.

Infekce se může dostat do otevřených květů. Napadá i plody, které na sobě mají měkká hnědá místa a vytváří se na nich kruhovité bílé polštářky. Plod s infekcí může na stromě vydržet i přes zimu, protože se může tzv. mumifikovat. Proto je dobré tyto "mumifikované" plody ze stromů co nejdříve zlikvidovat.

Související obsah

​​Choroba se na úrodu může dostat mimo jiné i prostřednictvím hmyzu, který ještě nezralé plody požírá. Šíření napomáhá i vítr, krupobití a výrazné kolísání vlhkosti.

Napadené mohou být také větve, které se musejí ostříhat. Důležité je nedávat napadené květy, plody ani části stromů na kompost, aby se zabránilo dalšímu šíření této nemoci. Jedním ze způsobů prevence proti nákaze je ošetření stromů fungicidními přípravky.

Mezi Čechy je obrovský zájem o koupi pozemků v zahrádkářských koloniích:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz