Naše Česko

Konec ruského plynu vyžene inflaci na 20 procent, obává se rektor VŠE

Zvládne Česko fungovat bez ruského plynu? V pořadu Naše Česko o tom mluvil rektor Vysoké školy ekonomické v Praze Petr Dvořák, který varoval, že by kvůli tomu mohla inflace stoupnout až na 20 %.

Ruský exportér zemního plynu Gazprom pohrozil, že dodávky může omezit i pro Českou republiku, stejně jako to udělal s Polskem či Bulharskem. Český premiér Petr Fiala (ODS) ve Snídani s Novou přiznal, že je potřeba počítat s nejhorším.

"Pravděpodobnost tohoto kroku je natolik velká, že pro nás není důležité, jestli je to 80 nebo 90 procent, ale musíme dělat vše pro to, abychom byli schopni se na to připravit. Je potřeba udělat vše, co je možné. Okamžitě," míní Dvořák.

Podle něj je ale poměrně příhodné, že kdyby nás Rusko odstřihlo od plynu, stalo by se to v letním období. "Kdyby nás čekala zima, bylo by to horší," míní novopečený rektor VŠE. 

Související obsah

Podle Dvořáka by mohlo být nejvíce zasaženým sektorem sklářství. "Myslím, že by to bylo jen otázkou času, než by to dopadlo na další odvětví. Ta ekonomika je natolik provázaná, že to bude postupovat napříč," doplňuje Dvořák. 

Podle něj musí Češi počítat i s tím, že při zastavení dodávek ruského plynu by mohla být reálná inflace až 20procentní. "Odhadovat to je velmi obtížné, ale musíme být připravení na to, že se to může stát," varuje rektor VŠE.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz