Zahraničí

Covidem to nekončí. Netopýři roznesou po světě tisíce dalších virů, tvrdí vědci

Covidem to nekončí. Netopýři roznesou po světě tisíce dalších virů, tvrdí vědci
Ilustrační obrázek Zdroj: TV Nova

Změna klimatu a zvyšující se využívání půdy budou mít za následek přenos dalších nebezpečných virů. Tvrdí to ve své studii vědci z americké univerzity. Podle nich by mezi různými druhy savců mělo v příštích 50 letech dojít k tisícům přenosů různých virů. Hlavní podíl na tom budou mít netopýři.

Úbytek přirozeného prostředí a zvyšující se teploty vyženou tisíce druhů savců do různých koutů světa, což v budoucnu bude představovat velké riziko šíření dalších nebezpečných virů. Ty se podle studie amerických vědců mohou rozšířit mezi volně žijící druhy živočichů, které do té doby byly geograficky izolované.

Výsledky studie ukázaly, že největšími přenašeči jsou netopýři, u kterých je vysoká pravděpodobnost přenosu viru na člověka. Právě od netopýrů se měl do světa rozšířit i covid-19, který má na svědomí přes 6 milionů mrtvých po celém světě.

Související obsah

​Studie sledovala, jaký by byl pohyb savců na naší planetě, kdyby se do roku 2070 Země oteplila o dva stupně Celsia.

Podle časopisu Nature, který studii zveřejnil, se jedná o jeden z prvních rozsáhlých materiálů, který hodnotí, kde se mohou v budoucnu vytvářet další ohniska nových nemocí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz