Zahraničí

WHO varuje před rozšířením spalniček. Od začátku roku počet případů vzrostl

WHO varuje před rozšířením spalniček. Od začátku roku počet případů vzrostl
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Světová zdravotnická organizace (WHO) upozornila na nárůst případů spalniček ve světě. Podle jejích dat bylo v lednu a únoru zaznamenáno o 79 procent víc případů nemoci než za stejné měsíce v loňském roce. WHO uvedla, že se mohou objevit další ohniska nemoci kromě těch, která již existují.

"Nárůst případů spalniček v lednu a únoru 2022 je znepokojivým znamením zvýšeného rizika šíření nemocí, kterému lze předcházet očkováním, a mohl by vyvolat rozsáhlejší šíření spalniček, které letos postihnou miliony dětí," uvedla WHO na svém webu.

Důvodem pro rozšíření spalniček je podle zdravotnické organizace především to, že rodiče hodně dětí nenechali naočkovat, a to i kvůli pandemii covidu-19. Riziko velkých ohnisek se zvýšilo proto, že se uvolňují opatření spojená se sociálním distancováním a další preventivní opatření související s covidem. 

Související obsah

​​Dalším důvodem, proč se nákaza šíří, jsou dle organizace konflikty na Ukrajině, v Etiopii, v Somálsku a v Afghánistánu. Kvůli nim mají lidé omezený přístup k očkování, čisté vodě, a tím i zhoršené hygienické návyky.

"Spalničky jsou víc než jen nebezpečná a potenciálně smrtelná nemoc. Je to také první známka toho, že existují mezery v našem globálním pokrytí očkováním, mezery, které si zranitelné děti nemohou dovolit," řekla Catherine Russell, výkonná ředitelka UNICEFu.

Související obsah

​Státy Světové zdravotnické organizaci nahlásily 17 338 případů spalniček za letošní leden a únor. V minulém roce to za stejné období bylo 9 665 případů. "Jelikož jsou spalničky velmi nakažlivé, případy se obvykle objevují rychle, když se sníží proočkovanost. Existuje obava, že vypuknutí spalniček by také mohlo předvídat vypuknutí jiných nemocí, které se nešíří tak rychle," uvádí organizace.

V roce 2020 vynechalo 23 milionů dětí základní dětské vakcíny prostřednictvím běžných zdravotnických služeb, což je nejvyšší počet od roku 2009. Od dubna 2021 do dubna 2022 zaznamenala organizace 21 větších ohnisek spalniček, především v Africe a ve východním Středomoří.

V Česku se spalničky téměř nevyskytují, za rok 2020 zdravotníci zaznamenali jen čtyři případy onemocnění. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz