Domácí

Infekčních onemocnění kvůli omezením ubylo, přibyly ale problémy s klíšťaty

Kvůli omezením, která platila poslední rok, se snížily počty onemocnění, jako jsou žloutenka, spalničky, plané neštovice nebo meningokok.

Na šíření těchto nemocí má podle odborníků vliv omezení kontaktů mezi lidmi. To mělo za následek pokles infekčních nemocí, jako jsou plané neštovice, a to téměř na třetinu. Spalniček bylo v roce 2019 nahlášeno 590 případů, loni to byly ale jenom čtyři případy. V letošním roce k poslednímu březnu lékaři neevidovali žádné onemocnění spalničkami.

Počty nemocných v loňském roce klesly i v případě žloutenky typů A, B i C, stejně tak se snížil počet invazivních meningokokových onemocnění, spály, mononukleózy. Pokles je ale například i u virových střevních infekcí.

Minimální byl i výskyt sezónní chřipky. Naopak kvůli tomu, že lidé chodili více do přírody, zvýšil se počet nemocných nakažených klíšťovou encefalitidou a lymskou boreliózou.

Související obsah

Odborníci zaznamenali nárůst u klíšťové encefalitidy meziročně o 10 %. Čtyři tisíce lidí se nakazily loni lymskou boreliózou. Nakažení často končí v nemocnici s velkými zdravotními komplikacemi, které můžou ohrožovat život pacienta.

Klíšťovou encefalitidou je možné onemocnět už po dvou hodinách od přisátí infikovaného klíštěte. Tato infekce pak způsobuje zánět mozku.

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz