Zahraničí

Slovenští poslanci stále nerozhodli o vydání Fica. Kaliňák už je ve vazbě

Slovenští poslanci stále nerozhodli o možném vazebním stíhání bývalého premiéra Roberta Fica. Mandátový a imunitní výbor parlamentu doporučil jeho vydání. Ve čtvrtek se mělo hlasovat, nakonec se tak nestalo. Fico byl se svým stranickým kolegou a bývalým ministrem vnitra Robertem Kaliňákem minulý týden obviněn z několika trestných činů, včetně založení a podpory zločinecké skupiny. Kaliňák už je ve vazbě.

Slovenský parlament ve čtvrtek začal jednat o žádosti prokuratury, aby vydal k vazebnímu stíhání expremiéra a šéfa opoziční strany SMER Roberta Fica. Do čtyř odpoledne vystoupili v prvním kole rozpravy jen dva poslanci z více než tří desítek přihlášených.

Jednání o vydání Roberta Fica do vazby může trvat dlouhé hodiny, teoreticky až dny. Ke slovu se přihlásilo až 35 řečníků a každý může mluvit i 20 minut. Většina přihlášených poslanců do rozpravy jsou zástupci opozice.

Vládnoucí koalice mluví o obstrukcích. "Určitě ano, myslím si, že Robert Fico vydal jasný příkaz k tomu, aby se každý den přihlásili do rozpravy," řekl televizi Markíza poslanec Michal Šípoš (OĽANO).

Související obsah

​"Já jsem se nikdy nebránil a nebudu se bránit žádnému vyšetřování a trestním činům. Ale nenecháme se zavírat jako slípky jen proto, abyste nám zavřeli ústa," reaguje Robert Fico.

Ani trojnásobný premiér nesmí používat extra ochranu. Kromě toho se opozice chystá navrhnout, aby se o vydání Roberta Fica do vazby hlasovalo tajně.

Napjatá atmosféra byla i v ulicích Bratislavy, kde protestovali Ficovi příznivci. Ve čtvrtek slovenští zákonodárci o žádosti prokuratury nerozhodli. Budou o ní hlasovat patrně až příští týden. V pátek se ve Slovenském parlamentu nehlasuje a v pondělí nejedná.

Natálie Chocholoušová
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz