Domácí

Bouřlivé jednání pražských zastupitelů. Město půjčí Pražské plynárenské dvě miliardy

Na čtvrtečním pražském zastupitelstvu se opozice opřela do magistrátní koalice kvůli žádosti Pražské plynárenské, která chtěla od města dvě miliardy korun na pokrytí současné špatné finanční situace, která souvisí se zdražením plynu. Po bouřlivém jednání nakonec firma půjčku od magistrátu dostane.

Opoziční zastupitelé nenechali nit suchou ani na vedení firmy. "Jenom abychom se koukli na to, kdo byl v té firmě dosazen, třeba pan Rut, činoherní režisér, našel jsem na googlu, že teďka připravuje album Hladový pes, tak doufám, že není inspirovaný situací v Pražské plynárenské," okomentoval Ondřej Prokop z hnutí ANO.

"Adam Rut je sice původním vzděláním a profesí divadelní režisér, ale v současnosti dokončuje studia na právnické fakultě," reagoval náměstek Pavel Vyhnánek (Praha sobě).

Kromě vzájemného osočování pražští zastupitelé ve čtvrtek grilovali i předsedu představenstva Pražské plynárenské Martina Pacovského. Ten přišel vysvětlit složitou situaci, do které firmu dostaly vysoké ceny plynu i státem nařízené naplnění zásobníků. "Nemyslím, že jsme udělali něco jinak než zbytek trhu," uvedl Pacovský.

Související obsah

​"Jak se do toho ta Pražská plynárenská, která každý rok nesla půlmiliardovou dividendu hlavnímu městu, jak se do tohoto stavu dostala?" ptal se Patrik Nacher z hnutí ANO.

Podle opozičních zastupitelů destabilizaci firmy způsobily chybné kroky jejího vedení i špatné postupy hlavního města, které fakticky Pražskou plynárenskou ovládá.

"Ta půjčka je určená ke splnění vládního nařízení většího naplnění zásobníků s plynem. Bohužel se tady musí pomocí městského rozpočtu suplovat to, co třeba v Německu dělá stát. Je to věc, která se musí udělat," vyjádřil se primátor města Zdeněk Hřib (Piráti).

"Hotová věc"

Podle zastupitele Tomáše Portlíka z ODS byla opozice postavena před hotovou věc, kterou už teď musí podpořit. "Nemuseli jsme před ni být postaveni, protože to mohlo být podstatně méně peněz a to za situace, kdy by management postupně zdražoval, tak jak se zdražovala cena plynu a zároveň vytvářel větší zásoby plynu. To je princip a chtěl bych, aby z toho byla vyvozena odpovědnost," řekl k situaci Tomáš Portlík (ODS).

"To, co nechápu, je politická rovina ODS. Proč se dočítám v tisku, že za to může primátor? Ono by se asi nehodilo, že za to může radní, kterého máte na kandidátce," reagoval Jan Čižinský (Praha sobě).

Související obsah

​Podle předsedy Českého plynárenského svazu Martina Slabého podobným problémům jako Pražská plynárenská čelí všichni obchodníci. "Podobným problémům čelí dokonce všichni obchodníci v Evropě," řekl Slabý.

Ekonom Štěpán Křeček konstatoval, že situace je skutečně komplikovaná. "V krajním případě by se to mohlo začít týkat i dalších dodavatelů a odpovědnost by se přesunula na stát," uvedl Křeček.

Kvůli energetické soběstačnosti už vedení Prahy přijalo klimatický plán. Energie se podle něj má získávat z obnovitelných zdrojů. Praha jich plánuje 69 –⁠ například bioplynové stanice nebo solární panely.

ada, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz