Domácí

Středula opět povede odbory. Požadují zvýšení minimální mzdy o dva tisíce

Dvě stovky zástupců odborářů 31 svazů si v pátek zvolily vedení Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). V jejím čele na další čtyři roky zůstane Josef Středula. Stejně jako před čtyřmi lety ani letos neměl protikandidáta. A neměli je ani místopředsedové Vít Samek a Radka Sokolová. I ti své posty obhájili. Odboráři zároveň na sjezdu oznámili, že požadují zvýšení minimální mzdy, a to o dva tisíce.

Cílem pátečního sjezdu odborářů bylo zvolení nového předsedy centrály. Jediným kandidátem byl současný odborový předák Josef Středula. Nikoho tak nepřekvapilo, že byl na další čtyři roky zvolen.

Odboráři ale jednali i o tom, jak pomoci zaměstnancům, a oznámili, že žádají kvůli vysoké inflaci mimořádné navýšení minimální mzdy o dva tisíce korun, tedy na 18 200 korun, a to od července. Částka se zvyšovala naposledy v lednu.

Související obsah

​Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) o tom bude v červnu jednat tripartita. "Jsme připraveni o tom jednat. Na druhou stranu je tady klíčový patent, který u toho stolu musí být a který musíme slyšet. Musíme se ptát zaměstnavatelů. To jsou jejich finanční prostředky," nechal se slyšet Jurečka. 

"Já jsem pro, ale musíme vědět, že na to bezpečně máme. Musíme si vzít ke stolu ty firmy a ptát se: Zvládnete to? Ustojíte to? Nebude to znamenat masivní propouštění? Konec firem a oborů?" dodal Jurečka.

"Za celých 30 let, kdy řešíme zvyšování minimální mzdy, jsem se nesetkal se situací, že by přišli zaměstnavatelé a řekli, že chtějí zvednout mzdu na nějakou normální hodnotu. Vždycky to byla částka, která byla na nulové hodnotě nebo absolutně neodpovídala nárůstu inflace," kritizuje zaměstnavatele Středula.

Související obsah

​Sjezd si nenechali ujít předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) nebo bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). "Mrzí mě, že jsem nemohl vystoupit. Žádná vláda neudělala pro zaměstnance tolik jako naše, i když jsem o to i písemně žádal," postěžoval si Babiš.

"By se taky mohl podívat do svého svědomí. On nás taky nepozval na kongres ANO, my jsme byli tak velkorysí, že jsme ho pozvali," odsekl Středula.

Sjezd odborů bude pokračovat do sobotního dopoledne, kdy centrála představí program na další období. Dorazí i prezident Miloš Zeman.

Josef Středula byl v pátek hostem vysílání TV Nova:

sam, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz