Domácí

Úřady práce budou ve stávkové pohotovosti. Požadují po vládě vyšší platy

Úřady práce hrozí stávkou a se začátkem května vyhlásí stávkovou pohotovost. Vadí jim přetížení úředníků a zmrazení platů. Ty jejich jsou prý nejnižší v porovnání s ostatními státními institucemi. Situace by se neměla nijak dotknout chodu úřadů a vyplácení dávek.

Pokud vláda nezvedne úředníkům platy v době, kdy padají pod náporem práce, část z nich odejde a zbylá část bude ještě vyhořelejší. Tato výhrůžka teď zaznívá z úřadů práce.

Kvůli tomu už odbory jednaly s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). Ještě ve středu naznačovaly, že k prosazení svých zájmů použijí nátlakovou akci. V tuto chvíli je už jasné, že stávková pohotovost bude. Fungování úřadů se to ale nijak nedotkne.

Související obsah

​Stávková pohotovost na úřadech práce začne v neděli 1. května na Svátek práce. V následující pracovní dny by ale neměli klienti nic pocítit. Úředníci budou dál pracovat a dávky budou vyplácet.

"Považujeme to za gesto, kterým chceme upozornit na celkové problémy, které v těch platových tabulkách, respektive ve výši těch platů zaměstnanců ve veřejném sektoru jsou," vysvětlil důvod akce předseda odborů při úřadu práce Jan Dudek.

Jen pro ilustraci, nástupní platy se na úřadech práce pohybují okolo 19 tisíc korun hrubého. Většina lidí proto stávkovou pohotovost schvaluje.

Související obsah

​Jak dlouho budou úřady práce ve stávkové pohotovosti, není úplně jasné. Záleží na vládě. Ta má určit termín jednání o platech. "My hned druhý den, co to veřejně prohlásí, ukončíme stávkovou pohotovost," přislíbil Dudek.

"Předpokládám, že tento termín bychom měli stanovit v průběhu příštího týdne. Dohodnu se s panem premiérem a s ostaními předsedy," vyjádřil se Jurečka.

Pracovníkům úřadů práce podle odborů přibylo nejvíce agendy za pandemie. Instituce se přitom potýkaly s výpadkem personálu kvůli nemoci a ošetřovnému. Teď jim navíc přibylo 300 tisíc nových klientů –⁠ válečných uprchlíků z Ukrajiny.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz