Domácí

Aby podniky ušetřily, pořídily si autobusy na plyn. Jejich provoz se ale prodražil

Do obrovských potíží se dostávají dopravní podniky, které z ekologických důvodů nakupovaly vozy na stlačený zemní plyn. Jeho cena vyletěla nahoru tak rychle, že se jejich provoz vůbec nevyplatí. V Brně se do výběrového řízení na nového dodavatele plynu nepřihlásil jediný zájemce.

Pro dobrotu na žebrotu. Tak nyní hodnotí situaci dopravní podniky, které chtěly jít s dobou. Autobusy na stlačený zemní plyn představovaly po všech stránkách výhodnou alternativu, protože šetřily náklady na palivo a zároveň vylučovaly minimum emisí. I proto je nakupovala velká města, která mají se znečištěným ovzduším dlouhodobé problémy. V Brně ale teď neví, jak s flotilou plynových autobusů naložit.

"My jsme při tom srovnání nafta–plyn ušetřili ročně 50 milionů korun. Dnes jsou autobusy na plyn naprosto nevýhodné. Nafťáky jsou levnější, jednodušší a nafta je dostupná," zdůvodnil generální ředitel Dopravního podniku města Brno Miloš Havránek.

Související obsah

Cena plynu vzrostla více než pětinásobně, a to zrovna v období, kdy dopravnímu podniku končí smlouva s dodavatelem. Výběrové řízení proběhlo nečekaně rychle, nikdo se do něj ale nepřihlásil. Dodavatelé plynu mají nejspíš obavy, že nedokážou v dalších letech garantovat ceny ani objem dodávek.

Brno tak své plynové autobusy nasazuje jen při plném provozu a o víkendech jezdí pouze vozidla poháněná naftou.

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz