Ekonomika

Kvůli válce se smažení pěkně prodraží. V celé Evropě prudce rostou ceny oleje

V celé Evropě prudce zdražuje rostlinný olej. Důvodem je válka na Ukrajině a nedostatek slunečnicových semen. Ukrajina totiž pokrývá spotřebu Evropy téměř z poloviny. Vývoz suroviny omezuje i Rusko. Kvůli tomu, že se producenti snaží slunečnicový olej nahradit řepkovým, i jeho cena stoupá. Asi nejvíc zdražil slunečnicový olej v sousedním Německu, kde pořídíte litrovou lahev v přepočtu za 130 korun.

Štáb televize Nova natáčel v jednom obchodě v německé Žitavě. V regálech už neměli žádný stolní olej. Cenové rozpětí se pohybovalo zhruba od 50 do 120 korun za litr. V obchodním domě v německém Görlitzu štáb slunečnicový olej našel, ale zjistil, že se prodává v přepočtu za zhruba 130 korun. Pro Němce je už tak drahý, že o něj ztratili zájem.

"Pět euro! Slunečnicový olej tolik ještě nikdy nestál," komentoval ceny jeden z místních. "Je to tak drahé, že si raději přidám jedno euro a koupím si olivový," řekla jedna obyvatelka.

Polsko

Jedna německá rodina si kvůli vysokým cenám raději odjela nakoupit olej do Polska. Vyjde ji tak na polovinu. "Vychází to na dvě eura a čtyřicet centů. U nás je skoro dvakrát dražší," vysvětlila žena, proč nakupují za hranicemi.

Související obsah

Polákům zato tamní slunečnicový olej, v přepočtu za 60 korun, přijde jako drahota. "Nekupuji ho. Je to šílený skok. Ještě nedávno jsme olej kupovali za pět zlotých a teď stojí přes deset zlotých," uvedla žena z obce Zgorzelec.

Česko

V Česku byl olej, podle toho, co štáb viděl, nejlevnější. V jednom českém supermarketu měli slunečnicový olej za 50 korun. Regály ale byly prázdné. Ten, který zbyl, stál od 63 do 75 korun. Lidé, oslovení televizí Nova, se shodovali na to, že jsou ceny přehnané. "Já dělám víc na sádle, je to levnější," prozradil jeden z oslovených.

A na dvojnásobek podražil slunečnicový olej třeba i Dánům. Ten levný lidé skoupili. "Myslím, že je to jen začátek. Bude dražší mnohem víc," vypověděla jedna ze zákaznic.

Související obsah

​"Čím déle válka potrvá, tím vyšší je riziko, že letošní úroda slunečnice možná ani nebude. Na podzim může být oleje nedostatek. To zvyšuje ceny a pozorujeme, že se lidé předzásobují," řekl k situaci Ole Sloth Hansen, manažer komoditní strategie Saxo Bank.

Ukrajina zásobuje Evropu slunečnicovým olejem zhruba ze 45 procent. Podle expertů teď kvůli jeho nedostatku podraží i řepkový. A s tím samozřejmě i pokrmy, které olej obsahují.

V Česku kvůli válce na Ukrajině a rostoucím cenám zdražují všechny potraviny:

ada, TN.cz

K tématu Ekonomika

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz