Zahraničí

Británie má nový uprchlický zákon. Migranti musí na azyl čekat 10 tisíc kilometrů daleko

Ve Velké Británii začal platit kontroverzní zákon o migraci. Žadatele o azyl z Afriky a Blízkého východu, kteří překročí hranice Spojeného království, pošlou úřady do deset tisíc kilometrů vzdálené Rwandy. Tam musejí uprchlíci čekat v záchytných táborech, než Británie jejich žádost vyřídí.

Do Velké Británie za posledních 10 dní údajně nedorazili přes Lamanšský průliv v menších lodích žádní migranti. Některá média to přisuzují novému zákonu o migraci, který nelegální uprchlíky posílá pryč z Británie.

Podle tohoto zákona úřady ve Velké Británii musejí všechny uprchlíky z Afriky a Blízkého východu, kteří překročí hranice Velké Británie, poslat do 10 tisíc kilometrů vzdálené Rwandy, kde na ně čeká záchytný tábor.

Související obsah

​Podle britské ministryně vnitra Priti Patelové jde o historický okamžik. Jedná se prý o opatření, které má odradit hlavně nelegální gangy převaděčů. "Díky tomuto zákonu můžeme bojovat proti nelegální migraci a kriminálním gangům tím, že nám dává k dispozici přísnější tresty pro ty, kteří zprostředkovávají nebezpečný a nelegální vstup do Spojeného království," prohlásila Patelová.

Sporný zákon ale vyvolal v Británii mezi politiky rozkol. Někteří dokonce řekli, že by zemi vyšlo levněji, kdyby běžence ubytovala v luxusním hotelu, než aby je posílala do Afriky. Británie totiž musí zaplatit všechny náklady spojené s touto cestou.

Ani to, že by zákon tak silně zafungoval, není úplně jisté. Podle britského námořnictva za sníženou migraci v posledních dnech může hlavně silný vítr v Lamanšském průlivu.

Související obsah

​Velká Británie už navíc Rwandě, která patří k nejchudším zemím světa, zaplatila za tuto pomoc v přepočtu už 3,5 miliardy korun. Někteří obyvatelé si myslí, že to zemi pomůže. Podle politiků, kteří jsou od počátku proti zákonu, vyvolá v zemi nespokojenost a protesty.

"Jsme proti takové dohodě. Když do nějaké země přijdou běženci, má se o ně taky za země postarat. Je to celé nehumánní. Nutit je jít někam, kam nechtějí, je proti lidským právům," tvrdí předseda rwandské Demokratické strany Frank Habineza.

Využít Rwandu jako přestupní stanici pro uprchlíky by v budoucnu chtělo i Dánsko.

cej, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz