Zajímavosti

Spíte dostatečně? Vědci řekli, jaká doba spánku je optimální, aby mozek prospíval

Spíte dostatečně? Vědci řekli, jaká doba spánku je optimální, aby mozek prospíval
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Spánek hraje zásadní roli v tom, aby naše kognitivní funkce a psychické zdraví byly v pořádku. V nové studii vědci zjistili, že optimální doba spánku u lidí středního a vyššího věku je sedm hodin. Příliš málo, ale i mnoho spánku podle nich přispívá ke zhoršování kognitivních funkcí a duševního zdraví.

Ve výzkumu, který byl publikován v odborném časopise Nature Aging, vědci z Velké Británie a Číny sledovali téměř půl milionu lidí ve věku 38 až 73 let. Zaměřili se na jejich spánkové návyky, psychické zdraví a podrobili je také řadě kognitivních testů, v rámci kterých zkoumali jejich pozornost, paměť, schopnost zpracovávat data či řešit problémy.

Zjistili, že optimální doba spánku pro tuto věkovou kategorii je sedm hodin. Pokud lidé spali kratší, nebo naopak delší dobu, pociťovali častěji příznaky úzkostí a celkovou duševní nepohodu. Zhoršené byly i jejich kognitivní funkce, což může podle vědců souviset s narušením hlubokého spánku, tzv. spánku s pomalými vlnami.

Související obsah

​Již dříve bylo prokázáno, že narušení tohoto typu spánku úzce souvisí s fungováním paměti a také hromaděním amyloidu, což je protein, který při nesprávném složení může způsobit v mozku "spletence" typické pro některé formy demence. Nedostatek spánku může také omezit schopnost mozku zbavovat se toxinů.

"I když nemůžeme jednoznačně říci, že příliš málo nebo příliš mnoho spánku způsobuje kognitivní problémy, zdá se, že naše studie tuto myšlenku podporuje. Důvody, proč starší lidé hůře spí, jsou však složité a ovlivňuje je kombinace naší genetické výbavy a struktury mozku," vysvětlil neurovědec z Univerzity Fu-tan a hlavní autor studie Ťien-feng Feng.

"Dobrý spánek je důležitý ve všech fázích života, ale zejména s přibývajícím věkem. Nalezení způsobů, jak zlepšit spánek starších lidí, by mohlo mít zásadní význam pro udržení jejich dobrého duševního zdraví a pro předcházení zhoršování jejich kognitivních funkcí, zejména u pacientů s psychiatrickými poruchami a demencí," doplnila ho další autorka studie Barbara Sahakianová, neuropsycholožka z Cambridgeské univerzity.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz