Zajímavosti

Pět potravin, díky kterým budete lépe spát. Těmto pěti se naopak vyhněte

Pět potravin, díky kterým budete lépe spát. Těmto pěti se naopak vyhněte
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Nespavost a poruchy spánku jsou problémem, který sužuje čím dál více lidí. Jedním způsobem, jak těmto potížím předcházet, je změna jídelníčku. Odbornice radí, kterých pět potravin by si lidé měli před ulehnutím do postele dopřát, aby měli kvalitní spánek, a kterým pěti je potřeba se naopak vyhýbat, protože spánku škodí.

Špatně se vám usíná a často se v noci probouzíte? Na vině může být i složení vaší večeře. Existují potraviny, které kvalitnímu spánku příliš nepřejí. Jiné vám naopak pomohou k tomu, aby se vám spalo lépe.

Britský deník The Independent přinesl s odkazem na fyzioterapeutku a odbornici na spánek Sammy Margovou seznam pěti potravin, které bychom měli jíst před spánkem a které bychom si navečer dávat neměli.

Potraviny prospěšné pro kvalitní spánek

Chcete-li lépe spát, dopřejte si večer banány. Ačkoliv jsou obecně považovány za potraviny, které dodávají energii, jsou bohaté na hořčík, který napomáhá k uvolnění svalstva. Stimulují také uvolňování serotoninu a melatoninu, jež podporují spánek.

Související obsah

​Vhodné jsou také mandle, které obsahují zdravé tuky, tryptofan a hořčík, díky čemuž pomáhají k uvolnění svalů a nervů a také uklidňují srdeční rytmus.

Další potravinou podporující kvalitní spánek je oves. Je bohatý na vitamíny, minerály a aminokyseliny, které pomáhají s tvorbou melatoninu a přirozeně zvyšují hladinu cukru v krvi.

K ovesné kaši si dopřejte také med. Stačí jedna lžička k tomu, aby stimulovala uvolňování melatoninu v mozku a uklidnila vás.

Související obsah

​Bohaté na prospěšný tryptofan je i krůtí maso, které je také skvělým zdrojem bílkovin a dodává pocit sytosti. Po krůtím mase se v noci hlady určitě budit nebudete.

Potraviny, které škodí spánku

Před spaním se rozhodně vyhněte pití alkoholu. Ačkoliv vám sklenička vína může pomoci snáze upadnout do snění, alkohol narušuje REM fázi spánku, která je zásadní pro to, abychom byli odpočatí.

K večeři odbornice nedoporučuje ani sýr. Tvrdý sýr obsahuje příliš velké množství tyraminu, který způsobuje, že je mozek bdělejší. Talíř obložený sýrem k večerní televizi vám tak při ulehnutí do postele ztíží usínání.

Související obsah

​Buďte také opatrní s pikantním jídlem. Například chilli papričky obsahují alkaloid kapsaicin, kvůli kterému má tělo víc práce s regulací teploty, což má za následek neklidný spánek.

Vyhýbejte se navečer i tučnému jídlu. Pro žaludek je těžko stravitelné a častěji způsobuje pálení žáhy, což ztěžuje usínání. "Tučná jídla s vysokým obsahem bílkovin, jako je například steak, se tráví pomalu a mohou narušit náš cirkadiánní rytmus," vysvětluje Margová.

V pozdních denních hodinách nepijte ani kávu. Kofein je stimulant, který v těle zůstává dlouho. Jeho účinky můžete pociťovat ještě deset hodin po jeho konzumaci.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz