Domácí

Většinu Česka trápí sucho. Špatná úroda by znamenala další zdražování potravin

Letošní zima a jaro nezajistily Česku dostatek vláhy, tři čtvrtiny území Česka trápí sucho. Podle zemědělců to může ohrozit i úrodu, což by znamenalo jediné –⁠ další zdražování potravin. Stát chce do boje se suchem v příštích letech investovat 62 miliard korun. Ty mají mířit hlavně na zadržení vody v krajině.

Voda nad zlato. To si už teď začínají říkat některé české obce. Suché jaro trápí střední Polabí, Hanou, Poohří a nejhůř je na tom jižní část republiky. Sucho postihlo už i jihočeské rybníky. V řadě z nich chybí více než třetina vody.

"Předpoklad je, že pokud nepřijdou nadprůměrné srážky, tak šance, že ta situace bude normální nebo lepší, je zhruba jenom dvacet procent v některých místech. Třeba na jižní Moravě," upozorňuje klimatolog z Akademie věd Pavel Zahradníček.

Související obsah

​Vláda chce do boje se suchem investovat 62 miliard korun. V plánu je například propojování vodárenských soustav za 875 milionů korun. "Hodně se nyní věnujeme i zadržení dešťových vod a jejich využití, na což budeme směřovat zhruba deset miliard korun," prozradila ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL).

"Řada zemědělců se mě ptá, co s tím udělám. Nedokážeme poručit větru, dešti, ale dokážeme změnou chování v krajině a změnou hospodaření zmírnit dopady," vyjádřil se ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Více vláhy v půdě má podle ministra zajistit takzvané pásové střídání plodin. Jenže podle zemědělců jim to akorát zkomplikuje práci.

Související obsah

​"Pásové obdělávání půdy osobně určitě nepovažuji za optimální řešení. Představte si, že tady máme pás, pojede za ním kombajn, velké kombajny mají dnes devět až dvanáct metrů záběr. Za ním pojedou traktory. Ta efektivita toho obdělávání se tak strašně zkomplikuje," kritizuje návrh předseda Asociace soukromého zemědělství Olomouckého kraje Václav Koutný.

Zadržet vodu v krajině se snažil už i předchozí kabinet Andreje Babiše (ANO). Ten šel cestou budování nových mokřadů, tůní a vodních nádrží.

"Naše programy ministerstva životního prostředí nesměřují v tuto chvíli k podpoře výstavby nějakých velkých vodních nádrží," řekla Hubáčková. Další zásobárny pitné vody by kabinet budoval jen v případě nutnosti.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz