Zajímavosti

Vzácná desetikoruna se prodala za téměř 3 miliony. Dražily se i další mince

Vzácná desetikoruna se prodala za téměř 3 miliony. Dražily se i další mince
Desetikoruna s Františkem Josefem I. z roku 1893 Zdroj: Antium Aurum

V sobotu se v Praze konaly dvě aukce vzácných mincí, medailí a dekorací. A objevilo se tam hned několik opravdu mimořádných předmětů. Vůbec nejdražší položkou byla desetikoruna z období vlády Habsburků, která byla vydražena za rekordní částku. Celkem se na aukcích prodalo přes 550 předmětů za více než 70 milionů korun.

Sobotní aukce si nenechalo ujít více než 200 lidí. "Potěšila nás vysoká účast, která přesáhla zhruba 200 aktivních dražitelů z celého světa. Velký zájem byl zejména o svatováclavské dukáty a mince z období vlády Habsburků. Nejvzácnější mince překonaly své dosavadní rekordy, a potvrdil se tak rostoucí zájem o numizmatiku," vyjádřil se Pavel Kroužek, majitel aukčního domu ANTIUM AURUM, který aukce pořádal.

Vydražilo se celkem 557 předmětů za 72 milionů korun včetně aukční přirážky. Nejvyšší částku, tj. 110 tisíc eur (v přepočtu více než 2,7 milionu korun), si vysloužila desetikoruna z roku 1893, na které je vyobrazen rakouský císař a český král František Josef I. Tato mince je opravdovou vzácností. Byla vyražena zkušebně čtyři roky před zavedením do oběhu.

Související obsah

​Zájem byl i o další mince. Mezi nejhodnotnější na aukci patřil také svatováclavský desetidukát z roku 1930, který byl vydražen v přepočtu za více než 2,2 milionu korun. Za stejnou částku se prodal i svatováclavský dvoudukát z roku 1951.

Svatováclavské dukáty patří podle Kroužka obecně mezi nejžádanější mince. Podle toho i vypadá jejich cena.

Medaile za necelý milion

V sobotu se dražily kromě mincí i střelecké poháry či medaile. Například za stříbrný střelecký pohár VII. moravská zemská a jubilejní střelba Jihlava z roku 1899 jeho nový majitel zaplatil v přepočtu přes 340 tisíc korun.

Nejdražší střeleckou medailí byl čtyřdukát střeleckého spolku Vídeň z roku 1873. Těch je na trhu pouze sedm. Nový majitel za něj dal necelý milion korun.

Související obsah

​Ačkoliv na aukci převažovali účastníci z Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, zapojili se i nadšenci z větších dálek. Vzácné předměty si našly nový domov například v Japonsku nebo Spojených státech. Obecně největší zájem je o mince či vzácné bankovky.

"Numizmatika zažívá v posledních letech boom a nyní je to umocněné tím, že lidé chtějí svoje volné peníze investovat. Na aukce tak přichází kromě vášnivých sběratelů také investoři, kteří rozšiřují svá portfolia. Není se čemu divit, ty nejvzácnější mince se ročně zhodnocují o desítky procent," vysvětlil Kroužek.

Velká mincová loupež v České Lípě. Zmizelo tam skoro půl tuny drobných (04/2022):

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz