Zajímavosti

Mince a bankovky za statisíce: Tyto poklady mohou skrývat vaše peněženky

Mince a bankovky za statisíce: Tyto poklady mohou skrývat vaše peněženky
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Nejen raritní desetikoruna z roku 1993, která se tento týden prodala za statisíce, ale i další vzácné mince a bankovky můžete najít mezi českými platidly. Některé z nich se dostaly i do oběhu a stále tak mohou čekat na své objevení.

Od haléřů přes korunové mince až po nejvyšší bankovky. I mezi českými platidly vydanými po roce 1993 se mohou skrývat poklady, a to i ve vašich kapsách! Redakce TN.cz pro vás připravila přehled některých vzácných mincí a bankovek České republiky.

Desetikoruny 1993 a 1995

Jednou z nejdražších mincí vyražených po roce 1993 je odražek desetikoruny z roku 1993. Vzniklo jich asi tisíc, které se pak dostaly do oběhu. Na nedávné aukci se jedna z nich vydražila za 18 tisíc eur, s aukční přirážkou tak v přepočtu vyšla nového majitele na více než půl milionu korun.

Takto poznáte vzácnou desetikorunu Zdroj: Poskytnuto společností Macho a Chlapovič

​Můžete ale najít i desetikorunu (na obrázku níže) z roku 1995 s nápisem Specimen. "Těchto mincí bylo vyraženo pouze 120 kusů. Česká národní banka je posílá jiným centrálním bankám po světě, aby věděly, co se na minci nebo bankovce změnilo a jaká je ta platná," popsal numismatik Jan Jelínek.

Zdroj: TN.cz

Pamětní dvacetikoruny

Česká národní banka vydala v roce 2019 šestici pamětních dvacetikorun ve dvou sadách, a to Významné osobnosti československého státu (T. G. Masaryk, M. R. Štefánik a E. Beneš) a Významné osobnosti československé měny (A. Rašín, V. Pospíšil a K. Engliš). Jednotlivé mince se nabízejí za několikanásobek své nominální hodnoty.

Sada pamětních dvacetikorun Zdroj: ČNB

Padesátikorunová mince 2005

Nejvzácnější kovové padesátikoruny ročník je 2005, bylo jich vyraženo asi 17 tisíc kusů. Ceny se mohou vyšplhat až na několik tisíc korun.

Související obsah

Padesátikorunová bankovka

U této bankovky, která přestala platit v roce 2011, je vzácná série Z01, její cena může být až několik desítek tisíc korun.

Podívejte se na reportáž TV Nova z roku 2019 o vzácných padesátikorunových mincích i bankovkách:

Stokorunová bankovka

V oběhu se mohou objevit stokorunové bankovky bez vodoznaku. Taková pak v dobrém stavu může svou nominální hodnotu mnohonásobně překročit.

Vodoznak najdete v bílém pruhu na levé straně bankovky (níže označené kroužkem). V případě stokoruny je tam vyobrazen Karel IV. Abyste poznali, zda je převrácený, musíte se podívat na přední stranu bankovky. Dívá-li se Karel IV. ve vodoznaku doprava, byl tisk provedený správně. Dívá-li se doleva, stokoruna je vadná, a tím pádem zajímavá pro sběratele. Vodoznak ale může chybět i na jiných bankovkách.

Zdroj: Profimedia

Pamětní stokoruna s Aloisem Rašínem

Začátkem roku 2019 vydala Česká národní banka svou první pamětní bankovku ke 100. výročí budování československé měny. Je na ní vyobrazený 1. československý ministr financí Alois Rašín. Nabízí se za tisíce korun.

Pamětní bankovka s Aloisem Rašínem Zdroj: ČNB

Pamětní stokoruna s Karlem Englišem

Ačkoliv je tato bankovka, na níž je zobrazený prvorepublikový ministr financí Karel Engliš, vydaná Českou národní bankou platná, platit s ní za rohlíky by bylo šílenství. Má totiž podstatně větší hodnotu než jen tu nominální. V současnosti je nabízena za několik tisíc korun.

Podívejte se na video České národní banky o pamětní bankovce s Karlem Englišem:

Související obsah

Dvousetkorunová bankovka 1993

Na proužku u této bankovky, na kterém obvykle bývá napsáno Kč nebo Kčs a hodnota platidla, je v tomto případě uvedeno "Republic Zaire". Tato dvoustovka se obvykle prodává v řádu stovek tisíc korun. Je ale neplatná a v oběhu by být už neměla.

"Oni tenkrát tiskli nějaké bankovky pro Afriku a omylem tam dali tento proužek. No a to je velmi vzácná věc," objasnil numismatik Antonín Sutnar.

Zdroj: TN.cz

Dvoutisícová bankovka z roku 2007

Bankovek s Emou Destinnovou z roku 2007 se v sérii E vyrazilo asi jen kolem 12 tisíc kusů. Její ceny se letos v lednu pohybovaly podle stavu od osmi do zhruba 20 tisíc korun.

"Vypadá úplně stejně jako jakákoliv jiná bankovka, akorát se liší v sérii. Je to série E 01 až E 23 a poslední trojčíslí není vyšší než pět set," popsal numismatik Jan Jelínek.

Jak poznáte vzácnou dvoutisícovku Zdroj: Poskytnuto společností Macho a Chlapovič

​Kdybyste objevili v peněžence vzácnou minci nebo bankovku, obraťte se určitě na odborníky. Jednoduše si najděte na internetu nejbližší numismatickou poradnu nebo případně soudního znalce.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz