Domácí

Aktivita klíšťat je v Česku mimořádná. V těchto oblastech je riziko největší. MAPA

Nedělní počasí přeje klíšťatům, která mají v Česku žně. Na téměř celém území republiky je jejich aktivita vysoká, v některých oblastech dokonce mimořádná, což odpovídá nejvyššímu stupni. Pokud se tedy chystáte na procházku do lesa či parku, měli byste být opatrní. V příštích dnech bude aktivita klíšťat klesat.

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a Státního zdravotního ústavu (SZÚ) jsou v neděli ideální podmínky pro klíšťata. Na téměř celém území České republiky je jejich aktivita vysoká, s čímž souvisí i větší riziko napadení. Nízká aktivita je pouze v horských oblastech, především na Šumavě.

Některé oblasti jsou naopak označeny temně oranžovou barvou, která znamená pátý, a tím pádem nejvyšší stupeň. Nejaktivnější jsou v nížinách v okolí řeky Labe, Ohře, Moravy a Svitavy. Mimořádnou aktivitu na mapě můžeme vidět v Praze, v okolí Brna a Olomouce, v Podkrušnohoří a na velkém území ležícím na pomezí středních a východních Čech.

Aktivita klíšťat (1.5.2022) Zdroj: ČHMÚ

​Pokud se chystáte do lesa, parku či na jiná místa, kde je vyšší šance na setkání s klíštětem, nezapomeňte na repelent. "Nevstupujte volně do listnatých a smíšených lesů, pohybujte se pouze po zpevněných cestách. Večer a ráno proveďte prohlídku těla, případně odstraňte klíšťata," zní rady ČHMÚ pro oblasti s mimořádným výskytem klíšťat. 

V příštích dnech bude jejich aktivita klesat. Nejvyšší stupeň na mapě pro pondělí a úterý nenalezneme již vůbec. Postupně bude ubývat i lokalit s vysokou aktivitou klíšťat.

Aktivita klíštat (2.5.2022) Zdroj: ČHMÚ

​Důvodem je méně příznivé počasí pro tyto obávané parazity. V příštích dnech totiž bude více pršet a meteorologové očekávají i bouřky, které mohou provázet přívalové deště.

Související obsah

​"Klíšťata nemají ráda velké lijáky, nemají ráda ani velké vlhko. Když je vlhko jako dneska, kdy ty srážky jsou jen ojedinělé a úhrny malé, tak ta aktivita je takto vysoká," vysvětlila meteoroložka Dagmar Honsová. Teploty v těchto dnech jsou podle ní pro klíšťata ideální.

Aktivita klíšťat (3.5.2022) Zdroj: ČHMÚ

​V květnu je podle ČHMÚ obecně klíšťat nejvíce. "Největší výskyt je pozorován v období od března do června, s hlavním vrcholem v květnu. Druhý vrchol přichází na podzim a trvá do příchodu prvních mrazů," uvedl ústav.

Nejraději mají klíšťata listnaté a smíšené lesy či křoviny s bylinným porostem, kde je pro ně optimální vlhkost po celý den. Daří se jim ale také na okrajích vodních toků či jezer a rybníků, v parcích, zahradách a na pastvinách. Výrazně méně jich je naopak v jehličnatých lesích, kamenitém prostředí a obzvlášť jim nesvědčí suchá, holá a slunečná místa.

Klíšťata jsou nebezpečná zejména kvůli přenosu závažných nemocí, mezi které patří například lymeská borelióza. Onemocnění je zákeřné, protože se příznaky mohou objevit až za dlouhou dobu, kdy už je léčba náročnější.

Více se dozvíte v reportáži:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz