Domácí

Začíná sezona klíšťat. Odborník poradil, jak se chránit

Sezona klíšťat pomalu začíná. Pokud plánujete cestu do přírody, proti přenašečům klíšťové encefalitidy a boreliózy se dá chránit nošením dlouhých kalhot a triček s dlouhými rukávy. Prevencí před onemocněním je pak očkování, které může zachránit život, řekl v pondělní Snídani s Novou infektolog Milan Trojánek.

Sezona klíšťat je na svém počátku, a tak lidé zatím ordinace lékařů nezaplňují. Hlavně proto, že inkubační doba onemocnění klíšťovou encefalitidou je relativně dlouhá. Velký nápor pacientů se tedy očekává až v létě.

Nejvhodnější prevencí před onemocněním je snaha zabránit, aby se na člověka klíště přisálo. Nejjednodušší variantou je nošení dlouhých nohavic a triček s dlouhými rukávy. "Pokud už ale klíště na těle najdete, je třeba ho co nejdříve vyndat a udělat to správným způsobem. To je, musím říci, velká lidová tvořivost. Realita v tom, co by se mělo dělat, je prostě trošku jiná," řekl v pondělní Snídani s Novou infektolog Milan Trojánek z Fakultní nemocnice Bulovka.

Související obsah

"Společně s Rakouskem a Německem patří Česká republika mezi země, kde se 'klíšťovka' vyskytuje. A bylo by tedy dobré myslet na možnost očkování," pokračoval Trojánek. Očkování proti klíšťové encefalitidě je u lidí nad 55 let od ledna zdarma. Zdravotní pojišťovny na toto očkování do té doby pouze přispívaly.

Jednou z nejznámějších "babských rad" je použití mýdla a "vykroužení" klíštěte. Tato metoda však není vhodná. "Je potřeba klíště nedráždit, protože pokud bychom na něj dali právě mýdlo nebo ho postříkali dezinfekcí, tak klíště začne laicky řečeno zvracet. Tím se může zvýšit riziko infekce," varoval infektolog.

Související obsah

​Nejlepším způsobem, jak klíště vytáhnout, je použít pinzetu. "Klíště uchopit pod hlavičkou a jedním tahem ho vytáhnout," dodal Trojánek. Poté je nutné místo dezinfikovat. 

Může se ale stát, že po vytáhnutí klíštěte zůstane jeho hlava stále přisáta. "Není to něco dramatického a závažného. Pacienti se bojí, že se nakazí. To se obvykle nestane. Kolegové ze zahraničí doporučují vzít jehlu a pokusit se ten zbytek vytáhnout," řekl infektolog Milan Trojánek.

Klíšťata v Česku podle Trojánka nejčastěji přenáší boreliózu a encefalitidu. Podle průběhu nemoci je závažnější encefalitida. "Což je onemocnění, které se projeví tak po týdnu až dvou horečkou a příznaky jako u chřipky," řekl Trojánek.

Borelióza se projevuje zarudnutím, které se objeví v místě, kde bylo klíště přisáto, a to po týdnu až dvou. "Pak je potřeba nasadit antibiotika. Flek se po vyndání klíštěte ale objeví i za den. To je obvykle jen reakcí těla na klíště. Svědí a pálí," dodal infektolog. Riziko nakažení se zvyšuje ve chvíli, kdy je klíště přisáté dlouho.

Související obsah

​Pomoc lékaře je podle experta dobré vyhledat, pokud má rudý flek přes pět centimetrů, nesvědí, nepálí a objeví se třeba týden po odstranění klíštěte.

"Pokud má člověk klíště a po týdnu se objeví teplota a horečka, tak je dobré se poradit s praktickým lékařem. V této fázi se ještě u encefalitidy nejedná o zánět mozku, ale je dobré, aby se to vyšetřilo," varoval Trojánek.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz