Ekonomika

Cena aut roste, zákazníci si budou muset připlatit. Zdražují se i ojeté vozy

Kdo dosud otálel s koupí nového auta, bude si muset pořádně připlatit. Kvůli pandemii a válce na Ukrajině dostaly ránu dodavatelské vazby a někde se i zastavila výroba. V automobilkách tak chybí díly a na nová a také dražší auta čekají zákazníci několik měsíců. Proto někteří volí ojetý vůz. I jejich cena ale roste.

Jen za poslední půlrok vzrostla cena auta se základní výbavou v průměru o 37 tisíc korun. Za to byste měli před půl rokem k autu ještě skútr. A zdražování nekončí.

"Ceny ojetých aut stoupnou v příštím roce o zhruba 30 procent. Znamená to, že tempo ještě trochu zrychlí oproti tomu, které jsme registrovali v uplynulých 12 měsících," okomentoval situaci ekonom Lukáš Kovanda.

Covid-19 nejprve zastavil dodávku čipů. Teď je kvůli válce omezená třeba dodávka kabelových svazků vyráběných na Ukrajině. Na nové auto čekají zákazníci i rok a půl. Řada z nich se proto raději poohlédne po ojetině.

Související obsah

​"Jen za první čtvrtletí ceny ojetých vozidel v České republice stouply o nějakých 15 procent, dokonce u zánovních vozidel je to někde okolo 26 procent," informoval Luboš Vorlík, výkonný ředitel AAA Auto.

O ojetiny i nová auta mají zájem i Ukrajinci. Ve válce přišli o své vozy a pořizují si náhradu. "Je pravda, že jsme zaznamenali vyšší poptávku od ukrajinsky mluvících zákazníků, a to řádově o 250 procent, ale v kusech jsou to, řekněme, desítky," informoval Filip Kučera, ředitel marketingu Auto ESA.

Související obsah

​Problém mají autobazary i s výkupem. Kvůli současné situaci si řada lidí výměnu auta rozmyslí a kvalitní ojetiny na trhu chybí.

"Je to cena mezi 250 tisíci a 300 tisíci korun. Ceny lezou nahoru, to znamená, že každý si umí sám zanalyzovat, že to, co bylo před rokem za 250 tisíc, je dneska za 300 tisíc. To je to, co nejvíce Češi nakupují," doplnil Petr Přikryl, předseda Asociace prodejců použitých automobilů–autobazarů ČR.

ada, TN.cz

K tématu Ekonomika

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz