Domácí

Kroužky a dětské tábory se stávají luxusem. Rodiče kvůli nim musí šetřit

Kroužky a další volnočasové aktivity pro děti jsou sice stále žádanější, ale také čím dál dražší. Možná i proto teď rodiče častěji volí ty levnější, například skautské oddíly. Pro představu – jihomoravští skauti mají nejvíc členů za posledních 20 let a letní tábory, které patří mezi ty levnější, jsou už teď plně obsazené. I tak ale řada rodičů kvůli tomu bude muset šetřit.

Mít děti je čím dál náročnější. Teď, když má inflace už dvě cifry, to všichni rodiče poznávají naplno. Zdražilo jídlo, pomůcky do školy a veškeré volnočasové aktivity. "Očekáváme, že některé kluby budou přistupovat ke zdražování táborů a víkendových akcí," uvedla Klára Smejkal ze skautů Jihomoravského kraje.

Zájem o kroužky pro děti je přitom obrovský. Pandemie koronaviru ukázala, jak důležité je pro ně trávit čas aktivně mezi vrstevníky. Například skauti zažívají největší boom desetiletí.

Související obsah

​Oddíly mají dlouhé čekací listiny a rodiče musejí počítat s tím, že než se na dítě dostane řada, může být o několik let starší. "Průměrná doba tak rok až dva," prozradil Tomáš Rajtora, zástupce vedoucího skautského střediska v Říčanech. Skautské klubovny potřebují rozšířit, ale stavební úpravy brzdí vysoké ceny materiálu.

Rodiče si už letos budou muset připlatit i za letní tábory pro děti. "Budeme muset zdražit hlavně kvůli jídlu, protože máme celodenní stravování," řekl Martin Šrom, zástupce ředitelky brněnského školského zařízení pro environmentální vzdělávání Lipka.

Související obsah

​O tábory pro děti je obrovský zájem, ale zdaleka ne takový jako loni. Tehdy byly termíny obsazené už koncem ledna. Letos už rodiče začínají počítat peníze a zvažují úspory i na dětech.

Ekonomové vypočítali, že náklady na výchovu a výživu jednoho dítěte do 18 let činí 1,6 milionu korun. Pokud zůstane stejná inflace, rodiče budou muset na každého potomka připlatit minimálně 160 tisíc korun.

Stále víc lidí má prý zájem naučit se hrát na nějaký hudební nástroj:

Jak je těžké naučit se hrát na hudební nástroj, si vyzkoušel reportér Jan Zálužský:

sei, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz