Zahraničí

Lavrov promluvil o konci války na Ukrajině. Rusové mají jasné cíle

Lavrov promluvil o konci války na Ukrajině. Rusové mají jasné cíle
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov Zdroj: Profimedia

Postup "speciální vojenské operace" na Ukrajině se bude odvíjet především podle možností zajistit bezpečnost civilistům i vojákům. Prohlásil to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov s tím, že se Moskva nebude snažit válku skončit do výročí kapitulace nacistického Německa. O tomto datu dřív informovaly západní tajné služby.

Moskva nebude tlačit na završení "speciální vojenské operace" na Ukrajině do 9. května, jak měla původně plánovat. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova neexistuje konkrétní časový rámec, válečné tempo závisí na několika aspektech, informovala agentura TASS.

"Naše vojska nebudou uměle přizpůsobovat svoje aktivity nějakému datu, a to ani Dni vítězství. Oslavíme 9. květen tak, jako to děláme vždycky," řekl Lavrov. Další postup prý nelze dopředu určit, protože "nejvíc záleží na zmírnění rizik pro civilisty a ruské vojáky".

Ochrana civilního obyvatelstva ohroženého "ukrajinskými neonacisty" je podle Lavrova stále hlavním cílem války. "Musíme zajistit, aby od Ukrajiny nehrozilo nic, co by souviselo s útočnými zbraněmi a šířením nacistických myšlenek, které se Západ snaží bagatelizovat," doplnil ruský ministr.

Související obsah

Vladimir Putin měl přitom podle zjištění západních zpravodajců chtít na Rudém náměstí při tradiční vojenské přehlídce odprezentovat velké vítězství nad neonacismem na Ukrajině, připomněl portál Daily Mail. Kreml to však nejspíš nakonec přehodnotil.

Rusové se v posledních týdnech nejvíc soustředí na Doněckou a Luhanskou oblast. Očekává se ale, že dobytí Donbasu stačit Moskvě nebude.

Američané věří, že Ukrajina může se správným vybavením Rusko porazit:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz